Yeni Windows 11 arayüzü yanlışlıkla ortaya çıktı

Microsoft’un Ignite etkinliği sırasında kısa bir süreliğine yeni bir Windows kullanıcı arayüzünü yanlışlıkla gösterdi. Görüntü, Microsoft’un yeni Surface Studio 2+ sunumu sırasında ortaya çıktı. Konuya hakim kişilerin gözünden kaçmayan bu durum yeni Windows 11 arayüzü olarak yorumlandı.

Firmanın Windows 12 üzerinde çalıştığı biliniyor. Ancak ortaya çıkan bu görüntülerin Windows 12 mi yoksa hali hazırda kullanılan Windows 11 için mi olacağı bilinmiyor. Zira Windows 12’nin 2024 yılında çıkacağını düşünürsek, böyle bir tasarıma geçiş için biraz daha süremiz var gibi görünüyor.

Yeni Windows 11 arayüzü biraz değişime uğramış

İlk bakışta, bu yeni Windows 11 arayüzü, mevcut tasarımdan pek farklı görünmüyor. Görev çubuğu artık ekranın alt kısmında hareketli halde olsa da, Başlat menüsü ve uygulama kısayolları hala ortalanmış durumda. Ayrıca hafif yuvarlatılmış köşelere sahip.

Yeni Windows 11 Arayüzü

Yukarıdaki resme daha yakından bakarsanız, Widget’lar menüsünün görev çubuğundan kaybolduğunu ve ekranın sol üst köşesinde yeni bir hava durumu simgesinin olduğunu görebilirsiniz. Genellikle görev çubuğunun sağ köşesinde bulunan sistem bileşenleri alanı da ekranın sağ üst köşesine taşınmış.

Bu görüntüdeki bir diğer ilginç değişiklik, görev çubuğundaki Windows Arama simgesinin yerini ekranın üst orta kısmında kayan bir arama kutusuyla almış olması.

Son yıllarda Microsoft, Windows için Build veya diğer konferanslarda ara sıra yeni tasarım fikirlerinin maketlerini gösterdi. Windows 10’un Project Neon/Fluent Design döneminde, Microsoft’un Build ana notları sırasında hiç çıkmayan çeşitli yeni uygulama tasarımları gördük.

Windows Central’dan Zac Bowden’a göre, bu resimde gördüğümüz Windows 11 kullanıcı arayüzü, Windows tasarımının nereye doğru gittiğinin gerçek bir temsili olabilir. Bowden, “Microsoft hala Next Valley için prototip oluşturma aşamasında, ancak kaynaklarım bana dün Ignite’ta kısaca gösterilen kullanıcı arayüzünün Microsoft’un bir sonraki Windows sürümüyle ulaşmayı umduğu tasarım hedeflerini temsil ettiğini söylüyor” dedi.

Murat Oktay

Kendimi bildim bile teknoloji ve bilgisayar/konsol oyunları benim için bir tutku olmuştur. 30 yılı aşkındır oyun sektöründe yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. Diablo 2'yi çıkışından beri hiç durmadan oynuyorum. Kullandığım telefon iPhone 13 Pro.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

We need income from advertisements to serve you better contents. Could you please add technolabs.net to excluded sites from adblock settings? ----- Sizlere daha iyi hizmet ve içerikler sunabilmek için reklamlardan gelecek kazanca ihtiyacımız var. Lütfen adblock ayarlarından sitemizi hariç bırakılan yayınlara ekler misiniz?