Veri Kurtarma yazılımı ve çözümleri

Veri kurtarma yazılımı ve çözümlerine bakmadan önce verilerin tarihçesi hakkında biraz bilgi sahibi olmak lazım. Tarihteki ilk sabit disk, 1956 yılında IBM tarafından üretilen RAMAC isimli dev bir makineydi. 5 MB kapasiteye sahip RAMAC, yaklaşık 1 ton ağırlığında ve iki buzdolabı büyüklüğündeydi. Kişisel bilgisayarlar için üretilen ilk sabit disk ise Seagate tarafından 1979 yılında çıkarıldı ve 40 MB kapasiteye sahipti. Zamanla geliştirilen veri depolama teknolojileri, günümüzde GB hatta TB’larla anılan kapasitelere ve hızlara ulaştı.

Video, resim, müzik, oyun, işyerinde ve okullarda kullandığımız belgeler de dahil olmak üzere hayatımızla ilgili hemen her türlü medyayı bilgisayarlarımızla birlikte gelen sabit disklerde saklamaya başladık. İş ve özel hayatıyla ilgili bütün önemli medyalarını, dokümanlarını sabit disklerde saklayan kullanıcıların korkulu rüyası ise sabit diskte yer alan verilerin kaybedilmesi oldu.

Veri Kurtarma yazılım ve çözümleri

Veri Kurtarma Yazılımı Neden Gerekli?

Veri kayıplarının belirli sebepleri bulunmaktadır. Yanlışlıkla atılan formatlar, fdisk ve benzeri programların kullanımında yapılan hatalar, yanlışlıkla silinmiş sabit disk bölümleri, bad sektör problemleri bunların başlıcalarıdır.

Yüksek kapasitelerde veri depolamamıza olanak sağlayan sabit diskleri belirli aralıklarla yedekleme yaparak kullanmak ise beklenmedik anlarda karşılaşılacak tatsız sürprizlerden minimum zararla kurtulmamıza olanak sağlar. Bu yüzden veri depolama ve güncelleme işlemlerinde sabit disklerin yanı sıra taşınabilir medyalar (USB bellek, harici harddisk vb.) ile yedeklemeler yapmak en akıllı yoldur.

Uyarıları dikkate almasına rağmen (yedekleme yapılan cihazların bozulması gibi) veri kayıpları ile karşılaşan kullanıcıların sayısı ise azımsanacak gibi değil. Bu gibi durumlarda zorda kalan kullanıcıların imdadına ise veri kurtarma programları yetişiyor.

Öncelikle veri kayıplarında ve veri kurtarılmasında sık sık kullanılan MBR (Master Boot Record) ve MPT (Master Partition Table) terimlerine değinelim. MBR, sabit disklerin ilk silindirindeki birinci sektörde tutulan veri dağılım kayıtları için kullanılan terimdir. Bilgisayar açıldığında ilk olarak MBR’a ulaşır ve nasıl çalışması gerektiğine dair yönergeleri buradan alır.

MBR içerisinde yer alan Master Partition Table’da ise sabit disk içerisinde yer alan bölümlerin bilgisi tutulur. MPT’de yaşanan problemlerin çoğunlukla veri kayıpları ile sonuçlandığı düşünülür. Bu gibi durumlarda aslında sabit diskte yer alan veriler silinmemiştir ancak onların yerleşim düzenlerinin bulunduğu MPT, MBR kullanılmaz hâle geldiği için verilere ulaşılamaz.

Veri kurtarma programları MPT ya da MBR kayıtlarını tekrar kullanılır duruma getirerek verilerimize ulaşmamızı sağlarlar. Hatta bu şekilde format atılmadan önce sabit diskte yer alan verilere bile ulaşmak mümkündür, tabii üzerine yeni veriler yazılmamış ise.

Veri kurtarma ve yedekleme işlevlerini gerçekleştirmek için geliştirilen sayısız yazılım bulunuyor. Bunlardan bir çoğu da oldukça marifetli. Bununla beraber veri kurtarma yazılımlarından birini kullanmaya karar vermeden önce, hangi işlevlere ihtiyacımız olduğuna dair çok iyi karar vermemiz gerekiyor. Çok küçük ve basit bir bir program da işimizi görebilecekken gereksiz yere 100$ üzerinde bir yazılım almaya ihtiyacımız olmayabilir.

Diğer taraftan 50$ civarında masraf yaparak aldığımız bir program işimizi de görmeyebilir. Sonrasında ekstra masrafa girerek yeni bir program almamız gerekecektir. İşte karar verilmesi gereken bu noktada hangi yazılımların hangi özelliklere sahip olduğunu iyi bilmemiz gerekiyor.

Veri kurtarma programları arasında en popüler dört tanesi ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Destekledikleri işletim sistemlerinden, dosya formatlarına ve veri kurtarma metotlarına kadar farklılaşan bu kriterleri okumadan önce karar vermeyin.

Veri Kurtarma Yazılımları

RECOVER MY FILES

GetData Software tarafından geliştirilen Recover My Files kolay arayüzü, geniş özellikleri ve verimli veri kurtarma metodları ile dikkat çekiyor. Şifrelenmiş, sıkıştırılmış, video, resim gibi 200’ün üzerinde dosya türünü ve eposta dosyalarını kurtarma olanağı tanıyan program çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirebilmenin yanında formatlanmış sabit disk problemleri, güç kayıpları ve virüs ataklarından kaynaklı durumlarda dosya kurtarımı olanağı da sunuyor.

RAID sürücüleri desteklemeyen Recover My Files ağ üzerinden dosya kurtarım özelliği de taşımıyor. Dosya adı ile arama özelliği bulunmasına rağmen dosya uzantısı seçerek arama seçeneğine sahip değil. Arama tercihleri arasında dosya adı, tarih, büyüklük ve anahtar kelime tipleri yer alıyor.

Açılış ekranında dört adet seçenek yer alıyor; Hızlı dosya arama, tam dosya arama, hızlı format kurtarma ve tam format kurtarma. Bundan sonrasında ise hangi sürücüde arama yapmak istediğinizi ve genel dosya tiplerini seçtikten sonra kalan kısmı program gerçekleştiriyor. NTFS, FAT32, FAT16 ve FAT12 dosya sistemlerini destekleyen Recover My Files tüm Windows platformlarında da çalışabilen bir veri kurtarma yazılımı.

Web Sitesi: http://www.recovermyfiles.com
Fiyat: 69.95$

HANDY RECOVERY

Handy Recovery diğerleri kadar fazla özelliğe sahip olmamasına rağmen yetenekleri dâhilindeki işlemleri tam anlamıyla yerine getirdiği söylenebilir. Eposta kurtarımı ve ağ üzerinden çalışma özellikleri bulunmayan programın diğerlerine göre en önemli avantajı sabit disk imajı yaratma seçeneğinin bulunması. SoftLogica LLC tarafından geliştirilen program sadece IDE ve SCSI türündeki sabit diskler için çalışıyor.

Kolay kullanım sihirbazı bulunmayan Handy Recovery’nin ana ekranında hangi sabit diskte tarama yapmak istediğinizi seçtikten sonra disk üzerindeki nelerin bulunduğunu gösteren liste oluşturuluyor. Buradan kurtarmak istediğiniz dosyaları seçmeniz yeterli oluyor.

İsme göre dosya aratma özelliği bulunmakla birlikte dosya uzantısı, boyut ve tarihe göre arama yapmak mümkün değil. NTFS, FAT32, FAT16, FAT12 dosya sistemlerinin yanı sıra NTFS5’i de destekleyen Handy Recovery tüm Windows platformlarında çalışıyor.

Web Sitesi: http://www.handyrecovery.com
Fiyat: 39$

QUICK RECOVERY

Stellar Information Systems tarafından geliştirilen Quick Recovery sıkıştırılmış, şifrelenmiş dosyaları ve silinmiş epostaları geri getirme özelliklerine sahip. IDE, SCSI, Serial ATA, RAID, harici diskler dahil olmak üzere hemen bütün medyalardan veri kurtarma işlemi yapabilen Quick Recovery’nin eksiği ise sabit disk imajı oluşturma özelliğinin bulunmaması.

Rakiplerine göre en önemli avantajı ise basit, gelişmiş ve ham arama özelliklerinin bulunması. Bu sayede veri kurtarma işleminde ne kadar derine gitmek istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Veri kurtarma verimi ve kullanım kolaylığı olarak tam puan alan Quick Recovery’de isimlerine, boyutlarına veya türlerine göre dosyaları arayamıyorsunuz ancak arama işlemi bittiğinde tüm dosyaları orijinal isimleri ile karşınıza çıkartıyor. Quick Recovery tüm Windows platformlarında çalışıyor. Unix hariç diğer işletim sistemlerini ve bütün dosya sistemlerini destekliyor.

Web Sitesi: https://www.recoveryourdata.com
Fiyat: 129$

GETDATABACK

RunTime Software tarafından geliştirilen GetDataBack, öncelikle sabit diskinizi baştan sona tarıyor ve sonrasında bulduğu dosyaları listeleyerek istediğiniz ayarlar ile birlikte veri kurtarma işlemini gerçekleştirmenize olanak tanıyor.

Sabit disk imajı yaratma özelliği de bulunan programın eposta kurtarma desteği ise bulunmuyor. Bütün sabit disk medyalarını (IDE, SCSI, Serial ATA, RAID…) ve dosya sistemlerini (FAT32, FAT16, FAT12, NTFS, NTFS5) destekleyen GetDataBack, Windows 2003, Macintosh, Linux ve Unix hariç diğer işletim sistemlerinde çalışıyor.

Veri kurtarım işlemini adım adım gerçekleştiren GetDataBack, dosyaları tarih, boyut, tür ve uzantısına göre aramanıza olanak tanıyor ancak ismine göre arama seçeneği bulunmuyor. Fiyatına göre özellikleri oldukça iyi olan yazılımın saydığımız birkaç eksiği olmasaydı en iyi veri kurtarma programlarından biri olmaya aday olabilirdi.

Web Sitesi: http://www.runtime.org/gdb.htm
Fiyat:79$

Murat Oktay

Kendimi bildim bile teknoloji ve bilgisayar/konsol oyunları benim için bir tutku olmuştur. 30 yılı aşkındır oyun sektöründe yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. Diablo 2'yi çıkışından beri hiç durmadan oynuyorum. Kullandığım telefon iPhone 13 Pro.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

We need income from advertisements to serve you better contents. Could you please add technolabs.net to excluded sites from adblock settings? ----- Sizlere daha iyi hizmet ve içerikler sunabilmek için reklamlardan gelecek kazanca ihtiyacımız var. Lütfen adblock ayarlarından sitemizi hariç bırakılan yayınlara ekler misiniz?