Philips Bass serisi kulaklıklar

Bu yazımızda Philips Bass Serisi ürünlere bakıp, avantaj ve dezavantajlarını değerlendireceğiz. Gelişen teknoloji ile birlikte hem medya dosyalarında hem de oyunlardaki ses teknolojisi de gelişmekte. Oluşan ihtiyaçtan dolayı kullanmak vemüzik dinlemek için alternatif kulaklıklar aramaktayız. Oyuncu kulaklıkları ne kadar başarılı olsa da mobil olmadıkları için taşıması zor olabiliyor.

Philips Bass Serisi

Bu yüzden oyuncular daha pratik olan ve günlük hayatlarında yanlarında taşımak için daha uygun bir kulaklık modeli tercih ediyor. Bu kulaklıkların bazıları kulakiçi bazıları ise kulaküstü olmakta.

Philips Bass serisinde yer alan bu kulaklıklar, kulaklık piyasasında bulunan büyük markalara rakip olarak geliştirilen kulaklıklar. Günümüzde yaygınlaşan aksesuar kulaklıklara nazaran daha sade tasarımlar içeren Bass+ serisi fiyat performansı olarak da herkese hitap edebilir.

Adından da belli olduğu gibi bass ağırlıklı bu kulaklıklar oyunlarda olmasa da müzik dinlemeyi sevenlerin incelemesi gereken ürünler arasında. Bazı modellerinde Bluetooth içeren bu kulaklıklar, özellikle Bluetooth kulaklık modasında, rahatça kullanılabilecek modeller.

Philips’in bu modelinde ise genel kullanıcılara hitap eden iki ürün ile karşı karşıyayız. Apple’ın sahip olduğu Beats’in başlattığı kulaklıkların aksesuar olma furyası, tüm üreticilerin dikkatini çekti. Elektronik devleri bu akımdan sonra kulaklıkların ses kalitesi kadar tasarımlarına da önem vermeye başladı.

Eğer aradığınız kapsamlı bir oyuncu kulaklığı “Epos GSP 602 oyuncu kulaklığı incelemesi” ya da “HyperX Cloud Stinger inceleme” mutlaka göz atmanız gereken yazıları olacaktır.

SHL3075 ve SHB3075

Philips’in Bass+ adını verdiği bu seride de bu akımın izleri rahat bir şekilde görebiliyor. Daha sade ve minimal bir tasarıma sahip olan SHL3075 ve SHB3075 modeli, günlük hayatın koşuşturmasında rahatça kullanabileceğiniz biz ürün olarak tasarlanmış. Öncelikle teknik anlamda iki ürünün de neredeyse aynı ses kalitesini sunduğunu belirtelim. Kulaklıkların arasında bulunan tek fark, kablolu ve kablosuz olması oluyor.

Philips Bass Serisi - SHL3075 ve SHB3075

Teknik özelliklere geçtiğimizde kulaklıkların NdFeB mıktanıs tipine sahip olduğunu görüyoruz. 32 mm sürücülere sahip olan iki modelde 103 dB değerinde hassasiyet bulunuyor. Philips mühendisleri SHL3075’in frekans tepkisini 9 – 23 000 Hz olarak ayarlarken, SHB3075’in frekans tepkisini 9 – 21 000 Hz olarak ayarlamış. Ancak arada kalan bu farkı müzik dinlerken hissedemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Kullanım açısından Philips Bass serisi içinde kulaklıklar, bass ile güçlendirilmiş şarkıları daha iyi bir biçimde sunması ile ön plana çıkıyor. Fakat detaylı bir ekolayzır ayarı bile bulunmayan bu kulaklıklarda bass değerlerinin yeterli bir biçimde duyulmadığını söyleyebilirim. Bazen sanki bassı yükseltilmiş şarkılarda boğuk ses duyuyormuş hissi yaşayabiliyorsunuz.

Kulak üstü olan bu kulaklıkların oyunculuk anlamında yeterli olmadığını unutmadan geçmeyelim. Philips’in bu modellerini sadece dışarıda müzik dinlerden veya mobil oyun oynarken kullanabilirsiniz. Üretimde kullanılan malzemelerde ise herhangi bir çelik veya metal alaşımı bulunmuyor.

Dış kasayı tamamen plastik olarak ayarlan geliştiricilerin en fazla bu sebepten dolayı eleştiri toplayacağını varsayabiliriz. Çünkü dışarıda kullanılan kulaklığın istemsizce darbelere maruz kalacağını ve kazalara kurban gidebileceğiniz unutmamak gerekli.

İstanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşıyor ve toplu taşımalarda fazla vakit geçiriyorsanız ne demek istediğimi rahatlıkla anlayacağınızdan eminim. Bu sebepten dolayı dış kasasının tamamen plastik olması beni pek memnun etmedi.

SHB3175

Gelelim, Philips Bass serisi SHB3175 modeline, tasarım olarak diğer modeller ile neredeyse aynı olan kulaklık, yüksek bass performansı ile göz dolduyor. Tarasım olarak ise gayet kompakt ve katlanabilir olan bu modeli yanınızda taşımanız oldukça rahat. Sade görünümü ile rahatça kullanılabilen SHB3175, fiyat konusunda kullanıcılara biraz pahalı gelebilir.

Kablolu ve kablosuz olarak kullanılabilen bu ürün, aynı zamanda uzun bir pil ömrüne sahip. 13 Saate kadar pil ömrüne sahip olan üründe 166 saate kadar da bekleme süresi bulunmakta. Kimse yarı yolda kulaklığının şarjının bitmesini istemez değil mi? Yoğun bass seven müzikseverlere hitap eden bu kulaklığın en büyük sıkıntısı ise rahat olmaması.

Plastik bir kaplamaya sahip olan bu kalaklık, biraz hafif ve basit kalıyor. Bu da kullanıcının kullanırken rahatsız olmasına sebebiyet vermekte. Bu yüzden pek de rahat ve konforlu bulduğumuzu söyleyemeyiz. 8 – 21.500 Hz frekans aralığına sahip olan ürün 132. gr’lık bir ağırlığa sahip.

SHB4305BK_00

Kulak içi kulaklık tercih eden müzik severler için ise Bass+ serisinde bir kablosuz Bluetooth kulaklık seçeneğine de yer verilmiş. SHB4305BK_00 isimli bu kulaklıkta serinin diğer modellerinde olduğu gibi tok seslere ve kaliteli bir müzik deneyimi hedeflenmiş. 12.2 mm hoparlör sürücüleri bulunan bu kulaklık müzik severlere 6 saatlik bir kullanım imkanı sağlıyor.

Philips SHB4305BK_00

32 Ohm değerine sahip olan kulaklığın hassasiyeti 107 db, frekans aralığı ise 9 – 21.000 Hz olarak tutulmuş. Ayrıca yaptığı uyarılar ile birlikte düşük pil gibi durumları daha kolay bir şekilde takip etmemize de imkan sağlanmış.

Açıkçası birkaç haftadır kullandığım Bass+ SHB4305BK_00  modelinden özellikle ses kalitesi anlamında oldukça memnunum. Konfor tarafında ise kişiden kişiye değişebilecek bir kullanım sunuyor. Kulak içi kısımları biraz ağır olduğu için açıkçası uzun kullanımlarda benim kulaklarımı biraz ağrıttığını söyleyebilirim.

Kulak içerisine gelen ve daha rahat bir tutum sergileyen çıkıntılar kulaklığa sabitlenmiş. Yani benzer modellerde olduğu gibi farklı boyda tutamaçlar (kanat uçları) bulunmuyor.

Kontrol panelini kullanmak ise oldukça rahat. Müzik geçişleri, telefonla konuşma gibi durumlarda kulaklığın oldukça iyi bir performans sergilediğini belirtmem gerkiyor. Özellikle mikrofonu çok arkada kalsa bile sesinizi çok rahat bir şekilde alabiliyor.

Murat Oktay

Kendimi bildim bile teknoloji ve bilgisayar/konsol oyunları benim için bir tutku olmuştur. 30 yılı aşkındır oyun sektöründe yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. Diablo 2'yi çıkışından beri hiç durmadan oynuyorum. Kullandığım telefon iPhone 13 Pro.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

We need income from advertisements to serve you better contents. Could you please add technolabs.net to excluded sites from adblock settings? ----- Sizlere daha iyi hizmet ve içerikler sunabilmek için reklamlardan gelecek kazanca ihtiyacımız var. Lütfen adblock ayarlarından sitemizi hariç bırakılan yayınlara ekler misiniz?