ASUS, AMD X670 ve B650 anakartlar için özel PBO iyileştirmesi sunuyor

ASUS bugün, AMD Ryzen™ 7000 serisi işlemciler için tasarlanan AMD X670 ve B650 anakart modellerine özel sıcaklık kontrol özelliği getiren yeni Precision Boost Overdrive (PBO) iyileştirmesini duyurdu.

AMD X670 ve B650 anakartlar için özel PBO iyileştirmesi

Bu yeni işlemciler performans sınırlarını daha önce hiç olmadığı kadar zorluyor. Mevcut sıcaklık potansiyelinden dinamik olarak yararlanabilen bu işlemciler kullanıcılara daha yüksek saat hızları sunabiliyor. Bu da kullanıcıların gücünü AMD Ryzen işlemcilerden alan yeni sistemlerinde alıştıklarından daha yüksek işlemci sıcaklıkları görmesine neden olabiliyor.

ASUS, AMD X670 ve B650 anakartlar için özel PBO iyileştirmesi sunuyor

ASUS kontrolü kullanıcıların eline vermek için AMD X670 ve B650 anakartlarına bir BIOS güncellemesi getirdi. Güncellemedeki PBO iyileştirmeleri sıcaklık ve performans dengesini kurmayı kolaylaştırıyor. Şimdi kullanıcılar yalnızca birkaç tıklamayla işlemci sıcaklıklarını önemli ölçüde düşürebilecek ve bunu yaparken performansı artırıp fan gürültüsünü de azaltabilecek.

Bu durumu şöyle daha net açıklamak mümkün: AMD en yeni çiplerin standart sıcaklıklarda güvenli bir şekilde çalışacağını garanti ediyor. Modern işlemcilerde sıcaklığın hasar verecek kadar yükselmesini engelleyen limitler bulunuyor.

Ayrıca kullanıcılar tüm işlemci çekirdeklerini sonuna kadar kullanan bir iş yükü olmadığı sürece maksimum 95 derecelik sıcaklıkları neredeyse hiç görmüyor. Hafif iş yüklerinden oyun maratonlarına kadar günlük işlerin çoğunda kullanıcılar çok daha düşük işlemci sıcaklıkları görüyor.

ASUS, AMD X670 ve B650 anakartlar için özel PBO iyileştirmesi sunuyor

Kolay BIOS güncellemesiyle başlayın

İşlem, anakartı en son aygıt yazılımıyla güncelleyerek başlıyor. ASUS bu yeni özelliği BIOS güncellemeleriyle tüm X670 ve B650 anakart modellerine getiriyor.

BIOS üzerinden PBO iyileştirmesini etkinleştirme

İşlem hakkında yardım almak isteyen kullanıcılar resmi ASUS Destek videosunu izleyebilir veya adım adım talimatları takip edebilir. PBO iyileştirmesini etkinleştirmek için atılması gereken temel adımlar şu şekilde:

PBO iyileştirme özelliğini içeren BIOS güncellemesini ASUS destek sayfasından indirin ve ZIP arşivinin içeriğini dışarı aktarın. Aygıt yazılımı dosyasıyla birlikte dışarı aktarılan BIOS Renamer aracına çift tıklayın. Bu araç güncellemeyi CAP dosya uzantılı düzgün biçime dönüştürür. CAP uzantısıyla yeniden adlandırılan dosyayı bir USB sürücünün kök dizinine taşıyın.

Güncelleme işlemini başlatmak için bilgisayarı kapatın fakat fişini çekmeyin. Anakartın arka giriş çıkış panelindeki ‘BIOS’ yazılı bağlantı noktasına USB sürücüyü takın. Yandaki BIOS Flashback düğmesine üç saniye veya Flashback LED üç kere yanıp sönene kadar basılı tutun.

PBO iyileştirmesi

Bu işaret güncellemenin başladığını gösterir. Bundan sonra ışık birkaç dakika boyunca yavaşça yanıp sönecektir. Işığın yanıp sönmesi durduğunda güncelleme işlemi tamamlanmış demektir. Bu aşamada flash sürücüyü çıkarın ve bilgisayarı açın. Sistem kullanıcıyı otomatik olarak anakartın UEFI BIOS arayüzüne götürecektir. Buradan kullanıcılar PBO iyileştirmesini etkinleştirebilir.

UEFI BIOS arayüzünden Gelişmiş modu etkinleştirin. Ardından Extreme Tweaker sekmesine gelip Precision Boost Overdrive’ı seçin.

Açılan menüde Precision Boost Overdrive’daki Enhancement kısmını seçin. Önceden ayarlanmış üç termal sınırdan birini tercih edin. 1. Seviye maksimum hedef sıcaklığı varsayılan 95 dereceden bir kademe daha az olan 90 dereceye düşürür. 2. ve 3. Seviye ise maksimum işlemci sıcaklığını daha agresif bir şekilde sırasıyla 80 ve 70 dereceye indirir.

İstenilen seviye seçildikten sonra kullanıcılar bu ayarı kaydedip BIOS’tan çıkabilir.

PBO iyileştirmesinden beklenen performans

PBO iyileştirmesinden sonra işlemci performansının değişimini etkileyen birçok faktör vardır. En büyük etkiyi işlemci ve anakart modeli yapar. Bunu soğutma çözümü takip eder. PBO iyileştirmesinin seviyesinin de önemli bir etkisi vardır. Ortam sıcaklığı ve sistemdeki diğer bileşenlerin özellikleri de faktörler arasında yer alır.

Performans

PBO iyileştirmesiyle ne tür bir performans değişikliği olacağını anlamak için, ASUS dört farklı AMD Ryzen işlemciyi kullanarak kendi testlerini gerçekleştirdi. Her bir işlemci 280 mm AIO sıvı soğutucuyla test edildi. ASUS karşılaştırma yapmak için her işlemciyi varsayılan PBO ayarlarıyla çalıştırdı.

İlk test üst seviye AMD Ryzen 9 7950X ve Ryzen 9 7900X ile yapıldı. Varsayılan ayarlarda sistem Cinebench R23 çok çekirdekli testinde 37.811 puan aldı. PBO iyileştirmesi 1. Seviye ile sıcaklık 5 derece düşerken performans da arttı. Bu PBO iyileştirmesi seviyesinde kullanıcılar yalnızca bir sıcaklık sınırı koymakla kalmıyor aynı zamanda voltaj ve PBO optimizasyonları da yapıyor.

PBO iyileştirmesi 3. Seviye ise maksimum sıcaklığı 25 derece düşürmesine rağmen performansı yalnızca %3,5 oranında azalttı. Bu çoğu kullanıcının memnuniyetle kabul edebileceği bir seviye.

PBO iyileştirmesinin avantajları AMD Ryzen 5 7600X modelinde daha da öne çıktı. En agresif seçenek olan 3. Seviye ile işlemci sıcaklığı 20 derece düştü ve performans en fazla %0,003 değişti. Bu işlemciyi kullananlar PBO iyileştirmesi 3. Seviye ile sistem performansını etkilemeden işlemci sıcaklığını büyük ölçüde azaltabilirler.

Asus ROG Strix X670E

Sıcaklık ve performans arasında muhteşem denge

En yeni AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler performanstan ödün vermiyor. Mevcut sıcaklık potansiyelinden tamamen yararlanabilen bu işlemciler kullanıcılara her an daha yüksek saat hızları sunabiliyor. İsteyen kullanıcılar yüksek işlemci sıcaklıklarını göz ardı edebilirken başka kullanıcılar da sıcaklık ve performans arasında farklı bir denge kurmayı tercih edebiliyor.

ASUS AMD X670 ve B650 anakart aileleri kullanıcılara bu konuda kendi tercihlerini yapma fırsatı veriyor. PBO iyileştirmesi sayesinde farklı sıcaklık hedefleri arasında kolayca geçiş yapılabiliyor. Bu işlemle varsayılan ayarlara kıyasla daha düşük sıcaklıklarla birlikte daha yüksek performansa ve daha düşük fan gürültüsüne kavuşmak mümkün.

ASUS bu özelliği B650 anakart modellerinde de sunmaktan dolayı büyük heyecan duyuyor. Yapılan testlerde PBO iyileştirmesiyle sıcaklıkları sınırlandırmanın yanı sıra işlemci performansının da artırılabileceği görüldü. AI Overclocking teknolojisine sahip ASUS X670E anakartları kullananlar ise birkaç tıkla işlemcilerinden daha fazla güç alabiliyor. PBO iyileştirmesi, ASUS’un kolay performans optimizasyonu imkanını daha geniş kitlelere sunmasını sağlıyor.

Murat Oktay

Kendimi bildim bile teknoloji ve bilgisayar/konsol oyunları benim için bir tutku olmuştur. 30 yılı aşkındır oyun sektöründe yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. Diablo 2'yi çıkışından beri hiç durmadan oynuyorum. Kullandığım telefon iPhone 13 Pro.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

We need income from advertisements to serve you better contents. Could you please add technolabs.net to excluded sites from adblock settings? ----- Sizlere daha iyi hizmet ve içerikler sunabilmek için reklamlardan gelecek kazanca ihtiyacımız var. Lütfen adblock ayarlarından sitemizi hariç bırakılan yayınlara ekler misiniz?