Windows 10'a "mavi ışık filtresi" geliyor

Yazılım devi Microsoft, tahmin edebileceğiniz üzere yeni nesil işletim sistemi Windows 10'u geliştirmeye devam ediyor. Bu noktada kısa süre önce "build 14997" kodlu yeni beta sürümü yayınlanan işletim sistemi, bu sürümde "mavi ışık filtresi" de barındırıyor. Özellikle mobil cihazları ilgilendiren bu filtre, ekranlardan yayılan mavi ışığı azaltmanıza imkan tanıyor. Bu sayede düşük ışıkta bilgisayar kullanırken gözlerin çabuk yorulması önlenebilirken, mavi ışık filtresinin ayarları genel Windows 10 ayarları içerisinde yer alıyor ve kişilere birçok özelleştirme seçeneği sunuluyor. Manuel açılabildiği gibi otomatik olarak da çalışan filtre, böylece belirli saatlerden sonra ekran rengini ısıtarak daha rahat etmenize yardımcı olabiliyor.

Sağlık için oldukça önemli olan ve özellikle gece geç saatlerde aktif edilmesi halinde daha iyi bir uyku çekmenize olanak veren mavi ışık filtresi, bir sonraki ana Windows 10 güncellemesi ile kullanıma sunulacak.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.