Windows 10 Creators güncellemesi Nisan ayında

Yazılım devi Microsoft, hatırlarsınız geçtiğimiz Ekim ayında bir sonraki Windows 10 güncellemesini duyurmuştu. "Creators Update" olarak isimlendirilen güncelleme, The Verge'de yer alan son haber göre Nisan ayında herkesin kullanımına sunulacak ve ay sonunda gelen sunulacak özellikler açısından tamamlanacak. Daha önce Mart ayında duyurulacağı söylenen güncelleme, önemli yenilikleri bünyesinde barındırıyor ve bunların başında üç boyutlu (3D) tasarım imkanları geliyor. Üç boyutlu tasarımlar ve animasyonlar hazırlanmasına imkan tanıyan ve bunu çocukların dahi yapabileceği sadelikte sunan Windows 10 Creators Update, tüm bu 3D tasarım yeteneklerini geçtiğimiz günlerde ilk bilgileri ortaya çıkan "Paint 3D" yazılımı üzerinden sağlıyor. 

Windows akıllı telefonların kamerasını kullanarak 3D tarama yapılmasının önünü aralayan yeni Windows 10, hazırlanan üç boyutlu objeler için özel bir tasarım marketini de (Paint için) beraberinde getiriyor. SketchUp entegrasyonu dikkat çekici yenilikler arasında yer alırken, kişiler iki boyutlu çizimleri anında üç boyutlu hale getirebiliyor ve bu da Paint 3D içerisinde tasarım yapmayı oldukça kolay hale getiriyor. Paint 3D aynı zamanda hazırlanan içerikleri hızlı olarak Facebook'a aktarabiliyor.

Üç boyutlu tasarım sürecini popüler sunum aracı PowerPoint'e de entegre eden Microsoft, yeni altyapı ile kişilerin sunumlarına da üç boyutlu objeler eklemesine izin veriyor. Gelişmiş animasyonlar ile sunumları profesyonellerin elinden çıkmış hale getiren PowerPoint, sınırlarını aşmış gibi görünüyor. 3D tasarım sürecini yeni nesil internet tarayıcısı Edge ve HoloLens'e dahil etmeyi de unutmayan Microsoft, Paint 3D'de hazırlanan objeleri HoloLens üzerinden fiziksel dünyaya aktarabiliyor. Bu sayede de örneğin alışveriş sitesindeki bir sandalyeyi satın almadan önce evinize yerleştirilebiliyorsunuz.

Microsoft'un Windows 10 Creators Update ile kullanıcılarına oyun tarafında da yeni müjdeleri bulunuyor. Bunların başında ise oyun yayıncılığı geliyor. Microsoft geçtiğimiz dönemde satın alınan oyun yayın servisi Beam üzerinden etkileşim sürecini ciddi oranda arttırıyor ve Creators Update ile "Beam" Windows 10'a gömülü olarak geliyor. Bu sayede oyun yayını için başka bir servise olan ihtiyaç ortadan kalkıyor. 4K oyunlar için büyük bir platform haline gelen Windows 10, ayrıca Xbox One S "Dolby Atmos" ses desteğini de kazanacak.

Windows 10 Creators Update sayesinde artık tanıdıklar ile dosya paylaşımı da hiç olmadığı kadar kolay hale geliyor. Kişiler sürükle bırak yöntemiyle arkadaşlarına video ya da dosyalar gönderebiliyor ve bunun için ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duyulmuyor. Windows ve Android cihazlardan gelen mesaj ya da e-postaları tek bir pencerede birleştiren yeni Windows 10 sürümü, böylece "gönderdiğini görmedim!" sorunu ortadan kalkıyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.