Waymo'nun otonom aracı bu ay yola çıkıyor

İnternet devi Google, geçtiğimiz aylarda Kaliforniya'da bir etkinlik düzenlemiş ve otonom otomobil projesi için kendisine bağlı olarak çalışacak "Waymo" isimli şirket kurduğunu açıklamıştı. Hyundai Amerika'nın eski yöneticisi Jon Krafick'in CEO'luk koltuğunda oturduğu Waymo, kurulmasından kısa süre sonra da Fiat Chrysler ortaklığında hazırlanan ilk otonom aracını görücüye çıkartmıştı. Chrysler Pacifica Hybird'in otonom gidebilmesi için özel modifiye edilen versiyonu olan otomobil, bünyesinde kendi başına gidebilmesi için gereken tüm ekipmanları (Kamera, sensör, radar vb.) taşıyor ve bu parçaların hepsi Waymo tarafından üretildiği için çok büyük fiyat avantajı (Örneğin 75 bin dolarlık sensör artık 7,500 dolara üretilebiliyor) sunuyor. İşte bu aracı ay içerisinde Kaliforniya ve Arizona da yola çıkartacağını açıklayan şirket, bir yıl önce uzak görünen geleceği ciddi ciddi yakına çekiyor.

Otonom otomobil Waymo Chrysler Pacifica Hybird'in satışa çıkıp çıkmayacağı hakkında bilgiler bulunmuyor ancak şirketin bundan sonraki yol testlerini bu gelişmiş araç ile yapması bekleniyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.