Volvo'nun otonom araçlarını aileler de test edecek

Dünyanın en güvenli otomobil modellerini üreten şirketlerden Volvo, bildiğiniz gibi otonom araç teknolojileri konusunda da öncü isimler arasında yer alıyor. Kendi çözümleri yanında Uber gibi ABD'li şirketlerle otonom aralar için çalışmalar yürüten şirket, anavatanında başlattığı "Drive Me" isimli bir projeyle ise otonom araçlara gerçek aileleri dahil ediyor. Bu noktada ilk olarak seçilen "Hain" ailesi ile başlayan süreç, otonom araçların mühendisler dışında bu araçları gerçekten satın alacak olan normal insanların tepkilerini ölçmek üzerinde odaklanıyor. Yani gerçek yol şartlarında sürece yabancı bir ailenin otonom araç konusundaki geri bildirimlerini alacak hem de yaptıklarını inceleyecek olan şirket, otonom araçları tam olarak satışa sunmadan önce mühendislerinden alamadığı yaşamsal verileri toplayacak.

İlk gerçek otonom aracını 2021 yılında satışa sunmak isteyen Volvo, sanıyoruz bu alanda da en güvenli çözümleri sunacak.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.