Uzaya turta fırlattılar. Peki ama NEDEN?

İngiliz mutfağı, genellikle dünyanın en kötülerinden biri olarak düşünülür. Aslında, seyahat rehberi Lonely Planet'teki personel anketi, onu Dünya üzerindeki en korkunç mutfak artığı olarak taçlandırdı. Sheffield'de bulunan bir grup insan, pastanın daha önce gitmediği bir yere turta göndermek istedi. Bu sebeple bir balona yerleştirdiği turtayı gök yüzüne doğru saldı. Organizatörlerden biri olan Tony Callaghan, yüksekliğin pastaların moleküler yapısını etkileyip etkilemediğini görmek istediğini, hatta bunun yutmayı kolaylaştırdığını görmek istediğini söylüyor.

Et ve patatesten yapılan turta, hava balonuna konularak geçtiğimiz hafta salı günü gerçekleşen Dünya Pasta Yeme Şampiyonası’na katılımı teşvik etmeyi amaçlıyordu. Pastayı pişirmeye yardım eden Bill Kenyon, BBC'ye verdiği demeçte, "Bu, insanlığın turtayı daha rahatlıkla tüketebilmesi için ilk adımdır" dedi.

Pasta güvenli bir şekilde stratosferin içinde 150.000 metre yolculuk yaptı ve Dünya'ya indi. Ancak üzerinde eksiklik vardı. Muhtemelen düştüğü bölgede bir koyun tarafından ısırılmıştı. Callaghan, "Turta gönderilmeden önce ısıtıldı, yere dönüğünde ise stratosferin korkunç soğuğu sayesinde donmuştu. Hali ile yeniden ısıtıldı, bu yüzden lezzet muhtemelen daha zengin" dedi. Bu açıklamaları yapmalarına rağmen, kimse turtadan bir lokma aldı mı diye bir açıklama yapılmıyor. Muhtemelen cesaret edemediler.

Author