Türkiye, Tor ağını yasakladı!

Haftaya Türk internet dünyasını yakından ilgilendiren bir yasak haberiyle daha başladık. Yabancı kaynaklardan gelen bilgilere göre Türkiye, kısa süre önce önemli bir adım atarak "Tor ağını" yasakladı. Deep Web'e erişim için olmazsa olmazlar arasında yer alan tam adıyla The Onion Routing, kısaca özetlemek gerekirse dünya üzerinde konuşlanmış 6000'den fazla gönüllü Tor unsurunun oluşturduğu ağ üzerinden "Tor" web tarayıcısı kullanılarak kullanıcıların gerçek kimliklerini gizleyerek şifreli bir şekilde internete erişmelerine imkan sağlıyordu.

Bu yasağın tam olarak neden uygulandığı ve Tor ağına tekrardan erişimin açılıp açılmayacağı şuan tam olarak bilinmiyor. VPN'e yönelik yapılan engellemelerden sonra gelen Tor yasağı, yabancı medya tarafından gerçekten çok ilginç şekilde değerlendiriliyor ve ülkemizde gerçekleşen internet yasaklarına karşı kullanılabilecek unsurların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Umuyoruz 2017 daha güzel ve yasaksız bir yıl olur...

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.