Titanik aslında buz değil, ateş yüzünden battı!

RMS Titanik'in batışı herhalde dünya tarihinin en popüler olaylarından birisi olabilir. Aslında olayı bu kadar popüler hale getiren de James Cameron'un 1997 yılında çıkan filmi "Titanic"ti. Bir zamanlar her hafta en az bir gün, bir kanalda yayınlanırdı. Bu yüzden Titanik'in hikayesini herkes bilir. Çok zengin insanların içinde bulunduğu bu heybetli gemi, talihsiz bir yolculuk sonucu bir buz dağına çarpar ve bu feci kaza sonucu gemi batar. Bilinen hikaye bu. Ancak Titanik'in batışı ve filmin de popüler kültürün büyüsü ile bu olayı daha da popüler bir hale getirmesi, sürekli olarak üretilen komplo teorilerini de yanında getirdi. Kimisi bunun aslında bir terör saldırısı olduğunu savunuyordu. Kimisi aslında içeriden patlayıcılarla patlatıldığını ve devletin bunu gizlediğini, kimisi gemiyi denizdeki esrarengiz, korkunç canavarların batırdığını ve kimisi de Titanik'i uzaylıların kaçırdığını savunmuştu.

İlerleyen teknoloji ile birlikte artık araştırmacılar da her konuda olduğu gibi Titanik konusunda da yeni adımlar atmaya devam ediyor. Yeni bulgulara göre Titanik'in batma sebepleri arasında buz dağına ek olarak kasıtlı ihmal ve bolca ateş bulunuyor. 1912'nin Nisan ayında batan ve 1,500 yolcunun ölümüne sebep olan kazanın asıl sebebinin geminin gövdesinde bulunan yanık izleriyle alakalı olabileceği ortaya çıktı.

Titanik olayının üzerine 30 yıldır araştırma yapan gazeteci Senan Molony, gemi mürettebatının Belfast'tan ayrılmadan hemen önce çektiği fotoğrafları incelerken ilginç bir detayla karşılaştı. Maloney, bu fotoğrafları incelerken gemi gövdesinin sağ tarafında yaklaşık 10 metrelik yanık izleri bulduğunu söyledi. Üstelik bu izler tam da geminin buz dağı ile dağılan bölgesinin arkasında bulunuyor. Yani buz dağının gemiye çarpınca yarattığı ölümcül etkiyi bu yanıklar sağlamış olabilir. Peki bu yanıklara ne sebep oldu?Fotoğrafları inceleyen uzmanlar bu yanık izlerinin büyük bir yakıt deposunda çıkan yangın yüzünden meydana geldiğini doğruladı. 12 kişilik bir ekip bu yangını söndürmeye çalışmış ancak sıcaklık neredeyse 1000 selsiusa ulaşınca kontrol edilemez hale geldi. Bunun üzerine, Titanik'i yapan şirketin başkanı J Bruce Ismay bu yangından gemide bulunan 2.500 yolcunun hiçbirisine söz etmemeleri konusunda çalışanlarını uyardı. İhmal de burada ortaya çıkıyor. Yolculuğu iptal etmemek adına ihmal edilmiş büyük bir kaza ve bu kaza da çok daha büyük bir başka kazayı yaratıp Titanik'i batıran yegane etken oldu.

Maloney bunun yalnızca Tanrı'nın bir cezalandırma biçimi olarak anılmaması gerektiğini, bunun buz, ateş ve ihmaller zincirinden oluşan müthiş bir fırtına olduğunu söylüyor. Yolculuktan önce çıkan yangın ve gemide bıraktığı iz hakkında her şey biliniyordu ve buna rağmen yolculuğuna izin verilmesi 1.500 kişinin hayatına mal oldu.


Author