SpaceX, geri dönüş kalkışını erteledi

SpaceX, hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda tarihindeki en kötü olaylardan birisini yaşamış ve Florida'da yer alan Cape Canaveral hava üssünde testleri yapılan Falcon 9 roket modelini patlama sonrası kaybetmişti. Patlama sonucunda hem Falcon 9 roket modeli hem de uzaya götüreceği AMOS-6 iletişim uydusu kullanılmaz hale gelirken, şirket patlamanın kullanılan sıvı oksijen yakıtın roketin ikinci aşamasına geçerken donarak katı hale gelmesi nedeniyle meydana geldiğini belirtmiş ve kısa süre önce de bir sonraki kalkış için 8 Ocak tarihini açıklamıştı. Normal şartlarda dün akşam saatlerinde yapılması beklenen kalkış, Vandenburg Air Force merkezindeki kötü hava şartları nedeniyle 14 Ocak tarihine ertelendi. Gelen bilgiye göre bölgede şuan çok kuvvetli rüzgar ve yağmur görünüyor.

Kalkışta her zamanki gibi Falcon 9 kullanacak olan SpaceX, herhangi bir sorun yaşanmaz ise alçak dünya yörüngesine Iridium Next uydusunu çıkartacak.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.