Sharp'tan OLED üretimi için dev yatırım

Apple'ın bir numaralı tedarikçilerinden Foxconn tarafından 6.2 milyar dolara satın alınan Sharp, Apple gibi isimlerin gelecekteki OLED ekran ihtiyacını karşılamak adına tam 682 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor. Bu yatırım ile Çin'in "Zhengzhou City" bölgesine OLED üretim hattı kuracağı ve bu hattı 2018 yılında büyük miktarlardaki seri üretim için hazır hale getirmek istediği belirtilen Sharp, bu tarafta en çok çalışan isimler arasında yer alıyor ve atılan bu adımlar OLED'in maliyetini aşağıya çekmek için çok büyük önem arz ediyor. Geçtiğimiz günler Foxconn ile beraber Çin'e tam 8.8 milyar dolarlık LCD panel üretim fabrikası açacaklarını açıklayan Sharp, geleceğini garanti altına almak adına tüm bütçesini yeni teknolojilere harcamaya devam ediyor. 

LCD'ye göre her açıdan daha iyi olan OLED ekranlar, bu yıl çok mümkün görünmüyor olsa da 2018'de hemen her cihazda karşımıza çıkacak ve sayıların artması ile ürünlerin fiyatları da aşağılara çekilebilecek.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.