Samsung, hızlı şarj sunan otomobil bataryası geliştirdi

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung'un batarya üretim şirketi Samsung SDI, kısa süre önce yeni geliştirdiği otomobil bataryasını duyurdu. Benzerlerinden farklı olarak sadece 20 dakikalık şarj ile %80 oranında doldurulabilen batarya, söylendiği kadarıyla takıldığı otomobillere 20 dakikalık şarj ile 500 km yetecek kadar menzil sunuyor ve bu gerçekten pratikte de böyle ise çok büyük bir ilerleme anlamına geliyor. Bu bataryayı hangi otomobillerde göreceğimiz şuan için bilinmezken, bataryanın toplam menzili ise hali hazırda kullanılan çözümlerin üzerinden olmayan 600 km olarak açıklanıyor.

Samsung SDI tarafından geliştirilen bataryanın şuan için tek kötü yanı ise ancak 2021 yılında seri üretime girebilecek olması. Yine de elektrikli otomobillerin geleceği için çok önemli bir ilerleme gösteren bu batarya teknolojisi, şuanki modellerde görülen can sıkıcı şarj yavaşlığını tarihe gömecek gibi görünüyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.