Samsung Gear S3 frontier

Özellikle erkekler için en önemli aksesuarlardan biri olan saatler, teknolojinin de gelişimi ile birlikte farklı şekillerde karşımıza çıkmaya başladı. İlk etapta sadece bir teknoloji sunumu gibi duran akıllı saatler geliştirilen özellikleri ile artık günlük kullanıma uygun hale geldiler. İşte bu saatlerin başında gelen Samsung Gear S serisi yenilenmiş bir şekilde Gear S3'te hayat bulmuş durumda.


Dayanıklılık: IP68 sertifikası, toz ve 1.5 metreye kadar 30 dakika süreyle suya dayanıklı
İşletim Sistemi: Tizen-based wearable platform 2.3.2
İşlemci: 2 Çekirdekli 1.0 GHz CPU
RAM: 768 MB
Dahili Bellek: 4 GB
Ekran: 1.3″ 360 x 360 piksel, Super AMOLED, Corning Gorilla Glass SR+
Ebatlar: 49 x 46 x 12.9 mm
Ağırlık: 57 – 62 g
Bluetooth: v4.2
Veri Bağlantısı: LTE (frontier LTE modelinde)
Wi-Fi: 802.11b/g/n
Batarya: Li-Ion 380 mAh tümleşik pil
Sensörler: İvmeölçer, jiroskop, kalp hızı, barometre

Saatin özelliklerine değinmeden önce dilerseniz kutu tasarımına kısaca göz atalım; Oldukça şık bir tasarımına sahip olan Gear S3'ün kutu içeriğine baktığımızda saat dışında şarj adaptörü, kablosuz şarj istasyonu, kullanım klavuzu gibi dökümanlar ve yedek bir kayış bulunmakta.
Tasarımı ile normal bir saat izlenimi yaratan Gear S3, bir önceki modelde eksik olarak gördüğümüz hemen hemen tüm noktaları düzeltmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Klasik ve Frontier modelleri ile piyasaya çıkan cihazın tasarımında dikkat çeken ilk detay büyüyen ekran ve kasa oranı. Daha önce 1.2 inç boyutunu kullanan Samsung, bu yeni modelde saatin ekranını 1.3 inçe çıkartarak daha kolay bir kullanım sunmuş. Buna rağmen Gear S2'ye alışan ya da ufak çaplı saatlerden hoşlanan kullanıcılar bu boyutu biraz büyük bulabilir. Gorilla Glass SR+ olan bu ekran günlük kullanımdaki darbelere karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Evrensel saat standartlarında kullanılan 22mm kayışa sahip olan saatin kutusundan çıkan yedek kayış kısa yapısıyla daha ufak bilekler için rahat bir kullanım sunuyor. Ayrıca standart 22 mm'ye geçiş yapıldığı için özel ürünlerin yetersiz kaldığı noktada herhangi bir saat kayışını da takarak kullanmanız mümkün. Saatin belki de özelleştirme anlamında en pozitif adımı da bu olmuş.

Paslanmaz çelik bir malzemeden yapılan Gear S3 barometre, nabız, yükseklik ve hız ölçer gibi değerlere de sahip. Bu gibi ölçü birimleri gerek spor gerekse de normal kullanımda indireceğiniz ekstra uygulamalar ile kullanımınızı çeşitlendiriyor. Ayrıca GPS desteği sayesinde harita, acil çağrı ya da bu gibi uygulamalar ile bütünleşik çalışan bir yapısı bulunmakta.

Dönen bir kadrana sahip olan Gear S3, Gear S2 kullananlar için yabancılık çekmeyeceğiniz bir arayüze sahip. menü dolaşımını dokunmatik olarak ya da bu kadran sayesinde yapabiliyorsunuz. Saatin kullanımı ve menü içerisindeki dolaşımı oldukça kolay bir şekilde kullanıcısına sunulmuş. Tabi bu kullanımın daha seri olmasında arttırılan ram ve geliştirilen işlemcinin payı büyük. Sağ tarafında iki ayrı tuş seçeneğine sahip olan saatin alt kısmına ise sensör konumlandırılmış.

Dahili hoparlör ve mikrofon desteğine de sahip olan Gear S3 bu sayede daha kolay ve ulaşılabilir bir kullanım da sunuyor. Telefona ihtiyaç duymadan çağrılarınızı bu şekilde yanıtlayabiliyor ye da uygulama yardımı ile bu özelliklerden yararlanabiliyorsunuz. Özellikle araba kullanırken ya da bir işle meşgul olduğunuzda bu özelliklerin oldukça işlevsel olduğunu söylemem gerek.

Kullanımda birçok kolaylık sağlayan saatin en büyük problemlerinden birisi ses komutlarında Türkçe desteğine sahip olmaması. Özellikle yolda yürürken ya da başka birşeyle meşgul olduğunuzda aldığınızda o mesaja sesli olarak cevap verememek can sıkabiliyor.

Tizen işletim sistemini kullanan gear S3 normal kullanımda bu işletim sisteminin rahatlığına sahip. hem stabil bir şekilde çalışıyor hem de bu işletim sistemi çok fazla yük bindirmediğinden pil ömrüne de katkısı büyük. Buna rağmen Tizen'in bazı büyük problemleri de yok değil. Öncelikle uygulama konusunda çeşitlilik açısından oldukça zayıf. Özellikle Facebook, Spotify ya da Whatsapp gibi popüler uygulamaların olmayışı saatin bir diğer ve çözmesi gereken problemini oluşturuyor.

IP68 ile suya ve toza dayanıklı bir yapısı bulunan saatin en merak edilen yönü ise tabi ki bataryo ve kullanım performansı. Öncelikle 320 mAH'e çıkarılan bataryadan bahsetmek gerekirse beklediğimden daha iyi bir performans bulduğumu söylemeliyim. Normal kullanımda 4 güne kadar destek sunan Gear S3, çok sık kullanmada bile iyi bir performans sergiliyor. Zaten hızlı ve kablosuz şarj imkanı ile bu konuda da herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Uzun süreli kullanmama rağmen pil konusunda şimdiye kadar herhangi bir problem yaşamadığımı söylemeliyim. Yeri gelmişken saatin ekran sensörü bazen aksasa da oldukça iyi çalışıyor. Yok ben sürekli saatim gözüksün diyorsanız bunun için Always On, yani sürekli ekran açık seçeneğine de izin verilmiş. Tabi bu tarz kullanımın direk pil süresine etkisi de büyük oluyor.

Bluetooth ve Wi-Fi seçeneklerine de sahip olan Gear S3'e telefonunuzdan müdahale etmekte çok basit. Samsung Gear uygulaması ile her an bağlı kalabileceğiniz saatinizin şekline ya da uygulamalarına telefon üzerinden de yön verebiliyorsunuz.

Sonuç olarak Samsung Gear S3 son derece şık ve geliştirilmiş bir akıllı saat. Özellikle kullanımda ve pil süresinde yapılan geliştirmeler saatin günlük kullanımına da büyük bir katkı sağlamış. Tizen işletim sistemi ve popüler uygulamalar konusunda ise biraz daha yol alması gerekiyor. Kısacası daha önce gear S2 kullandıysanız ya da yeni bir akıllı saat almak istiyorsanız Samsung Gear S3 göz atmanız gereken bir akıllı saat olmuş. Author

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

LG K8 inceleme

22.05.2017 17:17

Razer Kraken Pro V2 inceleme

05.05.2017 16:42