Samsung, Galaxy Note 7'nin neden patladığını buldu!

Yaşadığı batarya kaynaklı alev alma ve patlama problemi nedeniyle satışı ile üretime son verilen Samsung Galaxy Note 7, yılın en iyi telefonu olma ihtimali bulunurken gerçekten çok büyük bir fiyasko haline gelmişti. Telefonununun neden patladığını çok uzun süredir araştıran Samsung, söylendiği kadarıyla iki farklı batarya markası kullanılmasına rağmen sorun yaşayan Note 7'nin problemini tespit etti. Sonucu bünyesi dışındaki test laboratuvarlarına aktardığı belirtilen şirket, henüz halka açıklama yapmıyor ancak söz verdiği gibi yıl bitmeden kamuoyunu bilgilendirmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan Instrumental şirketi, Note 7'nin patlamasına "agresif tasarım" tercihlerinin neden olduğunu belirtmişti. Yayınlanan blog yazısına göre Samsung, Galaxy Note 7'ye olması gerektiğinde biraz daha büyük bir batarya koydu ve bu da batarya içerisindeki pozitif ile negatif katmanları birbirine yakınlaştırarak en ufak işlemde dahi alev almasına neden oldu. Instrumental'a göre Note 7'nin problemi daha ufak bir batarya ile çözülebilirdi ancak Samsung rakiplerinin gerisine kalmamak adına büyük batarya tercih etmek zorunda kaldı.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.