Röportaj: ViewSonic'in yeni monitörleri ve monitör pazarındaki trendler

Monitör pazarının en başarılı markalarından biri olan ViewSonic, şu sıralar bir yenilenme dönemi içerisinde. Her segmentte yeni ürünleri monitör pazarına sunmayı hedefleyen ViewSonic'in gerçekten ilgi çekici ürünleri, teknolojileri ve planları var. 

Techno-Labs ekibi olarak ViewSonic Ülke Müdürü Hasan Koçyiğit ile hem ViewSonic'in yeni ürünleri, hem de günümüzün monitör teknolojileri hakkında çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımız sizlerle.

ViewSonic nasıl bir marka ve hedefleri nelerdir?

Monitör pazarında birçok marka var ve bu markaların bazıları kullanıcıların gözünün önüne çok fazla getiriliyor. ViewSonic daha çok butik bir marka ve profesyonel, spesifik, yüksek performanslı ürünler üretiyor. ViewSonic’i ViewSonic yapan, görüntüdeki kalitesidir, renk kalitesidir, performansıdır. Başlıca kriter fiyat/performanstır. ViewSonic fiyatına oranla yüksek performanslı ürünlerle öne çıkma hedefini taşır.

ViewSonic’te ne tip monitörler var?

ViewSonic’in giriş seviyesi monitörlerden başlayıp profesyonel çözümlere kadar giden, geniş bir ürün gamı var. Gamer serisi yani oyunculara hitap eden ürünlerimiz de var, 4K monitörlerimiz de var, hiçbir bilgisayara bağlanmadan kullanılabilen Android işletim sistemli monitörümüz de, tasarımcılar tarafından kullanılabilecek profesyonel seviyede monitörlerimiz de mevcut. ViewSonic olarak, Türkiye’ye tüm ürün segmentlerimizden yaklaşık olarak tüm modelleri getiriyoruz.

viewsonic-gamerGiriş seviyesi modellerdeki çeşitlilik ne şekilde?

ViewSonic’in giriş seviyesi ürünleri VA serimizde toplanmış durumda. Piyasadaki giriş seviyesi modellerimiz 18,5 inçten 27 inçe kadar değişen boyutlarda ürünü uygun fiyatlar çerçevesinde sunuyor.

Yüksek performanslı ürünlerinizin seri adı nedir? Yüksek performans arayan kullanıcılar hangi ViewSonic monitörleri tercih etmeli?

Yüksek performans için VX serisi monitörlerimiz var. Bu seri, Extreme serisi olarak da adlandırılabilir. Yeni VX serisi monitörlerimizde Temmuz ayı içerisinde Türkiye stoklarına getireceğiz. Burada en önemli nokta bizim için “Super Clear” teknolojisi. Panel teknolojileri çok popüler olmaya başladı. Geleneksel LCD paneli olan TN paneller artık yavaş yavaş geri planda kalmaya başladı. Artık IPS, PLS gibi yüksek görüntü kalitesini düşük enerji tüketimi ve geniş görüş açısıyla sunan paneller revaçta. Özellikle IPS paneller, Apple’ın da kullanmasıyla epey ön plana çıktı. Super Clear teknolojisine sahip yeni modellerimizin her biri, bu yeni teknoloji panelleri kullanıyor.

Monitör alırken hangi panel çeşitlerine dikkat etmeliyiz? Günümüzün kaliteli panel tipleri neler?

Artık her monitör üreticisi özellikle IPS panellere odaklanmış durumda. IPS panelleri “Sana yağ” kavramıyla bağdaştırıyorum. Zamanın en popüler margarin markası olan Sana, nasıl zamanla margarinin adının yerine geçtiyse, IPS paneller de o şekil bir isim sahiplenmesini ele almış durumda. Piyasada çok fazla ve yüksek kaliteli panel modeli var. IPS, PLS, VA, MVA, ADS ve daha birçok çeşit panel çok yüksek görüntü kalitesi aktarıyor. Bu panel tiplerinin de kendi içlerinde kırılımları var. Örneğin IPS’in ekonomik modelleri de var, çok yüksek performanslı üst seviye modelleri de var.

ViewSonic’in Super Clear teknolojisinden vurgulu bir şekilde bahsettiniz. Super Clear teknolojisi bizlere tam olarak neler vaat ediyor?

Biz eğer bir monitöre Super Clear logosu koyuyorsak, bunun üzerinde ya IPS, ya PLS, ya ADS, ya AMVA, ya MVA ya da VA gibi kaliteli panellerden biri vardır. Super Clear modellerimiz, bu yılın başından itibaren ülkemizde daha çok kanala yöneltildi. Ürünlerimizin birçoğunu Super Clear getirmeye başladık. Önümüzdeki dönemde, performans ürünlerimizin yani VX serimizin neredeyse tamamı Super Clear teknolojisiyle sunulacak.

IPS, MVA ve PLS gibi panellerin hiç dezavantajı yok mudur?

Bu panellerin tabii ki dezavantajları da vardır. Özellikle profesyonel oyuncular, bu panelleri gecikme oranlarından dolayı fazla tercih etmemekteydi geçmişte. Başlarda bu teknolojiye sahip panellerin tepkime süreleri 25ms civarındaydı. Zamanla bu süre 16ms, 8ms şeklinde yavaş yavaş azaldı. Griden griye şu anda 5ms’ye kadar çekildi. Super Clear teknolojisinin bu dezavantajını biz minimuma indirmeyi başarmış durumdayız. Gamer serisi modellerimizde tepkime süresini 2ms’ye kadar indirdik. Bu başarı, monitör pazarında bir ilk olacak diye düşünüyorum.

Gamer serisi yani oyunculara özel monitörleriniz ne zaman piyasada olacak? Bu monitörleri özel kılan nitelikler neler?

Gamer serisi ViewSonic monitörler Temmuz ayı içerisinde Türkiye pazarında olacak. Bu monitörlerde Gamer modu var ve Super Clear teknolojisi kullanılıyor. 22 ve 23 inçte iki Gamer monitör modeli getirilecek. Bu iki model, VX2270 ve VX2370 modellerimizin değiştirilmesi şeklinde olacak. Bu bahsettiğimiz iki model de IPS paneldi, ancak gecikme süreleri 7ms’ti. Yeni Gamer monitörlerimizle birlikte tepkime süreleri düşecek ve Gamer modu eklenecek.

viewsoniGamer mod dediğimiz teknoloji oyunculara neler sunacak?

Gamer mod, öncelikle tepkime süresini kontrol edecek. Oyunlarda daha hızlı, standart kullanımda ise normal seviyede performans sağlayacak olan Gamer modu, monitörün daha uzun süre boyunca görüntü kalitesinden ödün vermeden kullanılmasını sağlayacak. Yüksek tepkime performansları monitörleri yıpratabiliyor. Bu mod, oyuncular için daha sağlıklı bir kullanım sunacak. Bunun dışında Gamer mod ile kontrast artacak.

Son dönemde sıkça duyduğumuz trend 4K. ViewSonic’ten de 4K monitör görecek miyiz?

27 inç segmentinde VX28’e geçiyoruz. İki 28 inç monitörümüz bu yıl raflarda olacak ve bu monitörlerden biri Full HD, biri 4K çözünürlük sunacak. 4K’mız gerçek 4K, gerçekten yüksek performanslı bir monitör olacak bu monitör. Bu iki model de oyunculara hitap edecek. 4K monitör dediğimizde sadece yüksek çözünürlüklü panel aklınıza gelmesin. Bizim monitörümüzde donanım da yazılım da üst seviyede olacak. Bu tip monitörlerin işlemcisi de, görüntü geliştirme yazılımı da çok önemlidir. Sadece IPS diye hiçbir panel en iyi panel olamaz. Monitörlerimizin arkasında büyük teknolojiler yatıyor, ViewSonic’in Super Clear uzmanlığı bu noktada farkını gösterecektir.

Diğer monitörler yani TN paneller Super Clear teknolojisiyle birlikte ortadan kalkacak mı?

TN panel modellerimiz de yoluna devam edecek, hem de biraz daha ileri seviyeye taşınarak. VG2410MH kod adlı bir TN panel oyuncu monitörümüz olacak. Bu monitör 144Hz tazeleme hızına sahip olacak. Eski oyuncular tüplü monitörleri niye severdi? Yüksek tazeleme oranından dolayı. Şimdi 3D monitörlerle bu iş 120Hz’lere gelmişti ama 3D teknolojisi fazla tutmadı. Bu teknoloji her ne kadar tutmamış olsa da, bizlere bir yol açtı. Artık piyasada yüksek tazeleme oranına sahip LCD monitörler göreceğiz. İnsan gözü 60Hz’i LCD ekran üzerinde titreşimsiz olarak algılar, öyle hisseder. Ancak uzun saatler boyunca ekran başında kaldığınızda 60Hz biraz yorucu olabilir. Yüksek tazeleme oranına sahip monitörler bilgisayar başında uzun saatler kalanlar için daha idealdir. 144Hz’lik TN Panel monitörlerimizle yeni bir Gamer serisi daha çıkarıyoruz.

view-sonic-gaming

VG ile başlayacak bu monitörler. Enteresan şekilde, eskiden VG ile başlayan monitör serimiz kurumsal tarafa hitap ediyordu. Artık bu seri adı değişiyor. VG ile başlayan monitörlerimiz bilgisayar başında uzun saatler geçiren oyunculara hitap edecek. Özellikle VG2410MH modelimiz, ergonomik ihtiyaçları da karşılamak adına büyük imkanlar sunuyor. Bu monitörde yükseklik ayarı da var, kolayca döndürülebilme özelliği de var. ViewSonic’in VG serisi, hem yüksek tazeleme oranı hem de ergonomik açıdan büyük dikkat çekecek. Eskiden ergonomi sadece kurumsal alanda şart kılınırdı. Artık herkes ergonomik monitör kullanmak istiyor ve bu imkanlardan faydalanmak istiyor.

Oyuncular daha çok hangi monitör boyutunu tercih ediyorlar

24 inç oyuncular için ideal görünüyor. 22 inç küçük bulunuyor, 27 inç fazla büyük bulunuyor. Gördüğümüz kadarıyla 24 inç en ideal oyuncu monitörü boyutu.

Profesyonel tarafta ne gibi modeller yer alıyor? Gerçek profesyonellere hitap eden ürünleriniz var mı?

Super Clear Pro serisi monitörlerimiz, en üst seviye kullanımda bile çok memnun bırakacak renk doğruluğuna sahip. Deltası 3’ten düşük olan ürünlerimiz Super Clear Pro serimizde mevcut. VP2770 ve VP2772 modellerimiz çok yüksek Super Clear Pro panellere sahip. Bu monitörlerin her biri özel olarak kalibre ediliyor, deltası 3’ün altında ve kalibrasyon raporuyla birlikte gelen ürünler. Bu iki ürün QHD, yani 2560x1440 piksel çözünürlük sunuyor. Seneye birinci çeyrekte bu modellerin 4K çözünürlüklü olanları da gelecek. Şu an delta 3’ü sağlayan, yani bu denli yüksek doğruluk oranı sağlayan başka monitör yok.

vp2772Konuşmamızın başında bilgisayarlara bağlanmadan da çalışabilen akıllı monitörlerden bahsetmiştik. Bunlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bahsettiğimiz akıllı monitörler aslında bir Cloud ürünü. Yani aslında onlar birer monitörden çok Android all-in-one bilgisayar. Bu monitörlerimizden birini alanlar büyük ekranda Android keyfi yaşayabiliyor. Bu monitörlerin 4 çekirdekli ve 2 çekirdekli işlemciler yer alıyor. Yakında bu monitörlerin Tegra 4 işlemcili modelleri de gelecek.

viewsonic-citrix-2

Akıllı monitörlerimizin VSD221 ve VSD241 olmak üzere  iki çeşidi var. Bu monitörler adlarından anlaşılabileceği üzere 22 inç ve 24 inç panel boyutuna sahip. Bu ürünler henüz pazarda tüketicinin fazla alışık olduğu ürünler değil. Bir monitör mü, bilgisayar mı, tablet mi tam anlaşılamıyor. Ben bu ürünleri evde ikinci bir bilgisayar almak yerine, özellikle çocukların ihtiyaçlarını karşılamaları adına dokunmatik özellikleri optimize olmuş bir ürün almak isteyenlere tavsiye ediyorum. Cihazın üzerinde Wi-Fi, Ethernet, kamera, dokunmatik ekran var. Aynı zamanda da bilgisayara ya da konsola bağlanabilen bir monitör. Bu monitörleri isterseniz mutfakta yemek tarifi almak, yemek programı izlemek için kullanabilir, isterseniz salonda film izlemek, webcam ile konuşmak için kullanabilirsiniz. Hatta bu monitörler ve akıllı ev uygulamalarıyla evinizi yönetmek için kullanabilirsiniz.

Author