Oculus VR'dan önemli satın alma!

Sosyal medyanın merkezini oluşturan Facebook'un sahibi olduğu Oculus Rift geliştiricisi Oculus VR, kısa süre önce Danimarka merkezli "The Eye Tribe" şirketini satın alarak bünyesine kattı. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar için göz takip sistemleri geliştiren The Eye Tribe, artık Oculus VR çatısı altında olacak ve bu da Oculus Rift'e ilerleyen süreçte "göz takip" teknolojisinin entegre edilmesini sağlayacak. Firmayı almak için ne kadar ödediğini açıklamayan ancak işlemden oldukça memnun olan Oculus VR, gelecekleri için önemli bir adım attıklarını belirtiyor. Hali hazırda göz takibi için 99$'lık bir yazılım geliştirme kiti satan The Eye Tribe, ek olarak sadece baktığınız yönü yüksek kalitede işleyen bir VR yani sanal gerçeklik işleme motoru üzerinde de çalışıyor. Bu motor sayesinde VR başlıkların sistem ihtiyaçları aşağıya çekilebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde buna benzer bir adım atan ve yine göz takip sistemleri üzerine çalışan Eyefluence isimli şirketi satın alan internet devi Google, Daydream platformunun geleceğini şekillendirmeye çalışırken Oculus VR da boş durmamış gibi görünüyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.