Nvidia ve Audi otonom araçları için tarih verdi!

Alman otomobil devi Audi ile ekran kartı dünyasının yıldız ismi Nvidia, CES 2017 kapsamında yapılan resmi duyuru ile otonom otomobil için bir araya geldiklerini açıkladı. Otonom araç teknolojileri konusunda çok uzun zamandır çalışan ve donanımsal altyapı geliştiren Nvidia, her şey yolunda giderse 2020 yılında 4. seviye otonom yeteneğine sahip bir otonom Audi'yi yola çıkartmayı hedefliyor. Bu noktada Tesla'nın hali hazırda 5. seviye otonom kontrole hazır olması kurulan ortaklığı biraz geriye itiyor ancak tahmin edersiniz ki otomobil pazarında Audi'nin çok sağlam bir kullanıcı kitlesi ve yeri bulunuyor. 

CES 2017 sunumun sonunda Nvidia ayrıca deneysel olarak hazırladıkları Audi Q7 modelini de görücüye çıkarttı. Nvidia'nin yeni Xavier süper bilgisayarıyla donatılan otomobil, sadece üç gün içerisinde kendi kendine sürmeyi öğrenmiş ve yakın geleceği ayağımıza getirmiş durumda.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.