Nvidia, Mercedes-Benz'e de otonom araç için yardım ediyor

Geçtiğimiz günlerde Alman otomobil devi Audi ile ekran kartı dünyasının yıldız ismi Nvidia, CES 2017 kapsamında yaptıkları resmi duyuru ile yapay zekalı otonom otomobil için bir araya geldiklerini açıklamıştı. Otonom araç teknolojileri konusunda çok uzun zamandır çalışan ve donanımsal altyapı geliştiren Nvidia, yine CES 2017'de açıklandığı kadarıyla bu alanda Mercedes-Benz'e de yardım ediyor. Nvidia ile Mercedes-Benz'in yapay zekaya sahip otonom otomobiller konusunda ortak paydada birleştiği gelen bilgiler arasında yer alırken, iki şirketin tam 3 yıldır beraber çalıştığı söyleniyor. Ortak olarak hazırlanan ürünün markete çıkmaya az kaldığı belirtilirken, bir yıldan kısa bir süre içerisinde Nvidia yapay zekalı bir Mercedes-Benz'in yollara çıkabileceği müjdeleniyor.

Nvidia'nin diğer önemli ortağı Audi, . seviye otonom yeteneğine sahip bir otonom otomobili ancak 2020 yılında yollara çıkartmaya hazırlanıyor. Bu açıdan Mercedes-Benz'in elini çabuk tuttuğu görünüyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.