Norveç, FM Radyo'yu tarihe gömecek

Avrupa'nın Kuzeyinde bulunan soğuk ülkelerden Norveç, Reuters'de yer alan habere göre önümüzdeki hafta ülke içerisinde FM Radyo yayınlarını bitirmeye hazırlanıyor. Kapatma kararıyla dünyada bir ilke imza atacağı söylenen ülke, bu adımı artık FM Radyo'nun çok fazla kullanılmıyor olmasıyla atıyor ancak birçok kişi devletin konu hakkında aceleci davrandığını düşünüyor. Özellikle acil durum bildirilerini Norveç halkının çoğunlukla radyo üzerinden aldığını ve bunların kaçırılabileceği belirtilirken, ülkede halen DAB (Dijital Ses Yayını) desteği bulunmayan yaklaşık olarak 2 milyon adet otomobil bulunuyor ve FM Radyo'yu kapatmak bu otomobilleri soyutlamak anlamına geliyor. 

Yapılan anket araştırmalarına göre halkın %66'sı FM Radyo yayınlarının devam etmesini istiyor ve ülkenin aldığı karara karşı çıkıyor. Norveç'in attığı adımın diğer ülkelere de örnek olması beklenirken, bildiğiniz gibi her türlü teknolojik gelişmeye rağmen özellikle otomobiller içerisinde radyo dinlenmeye devam ediyor ve bu alan dünya genelinde milyon dolarlık bir piyasa konumuda bulunuyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.