Nokia isminin yeni sahibi ilk Android telefonunu duyurdu

Cep telefonu dünyasının efsane ismi Nokia, hatırlayacağınız üzere yapılan 10 yıllık anlaşma sonrası artık Finlandiya merkezli HMD Global şirketinin elinde bulunuyor. Bu efsane ismi kullanarak Android işletim sistemli akıllı telefon pazarına girmek için hazırlıklar yapan ve üretim konusunda da Foxconn ile anlaşan HMD Global, CES 2017'nin son gününde ilk Android işletim sistemli akıllı telefonu Nokia 6'yı görücüye çıkarttı. 5.5-inç'lik ekranı ile dikkatleri üzerin çeken ve gerçekten oldukça şık görünen orta seviye akıllı telefon, gücünü Qualcomm Snapdragon 430'dan alıyor ve 4GB RAM ile 64GB depolamayla geliyor. Güncel Android sürümü Nougat'ı kullanan Nokia 6, arkasında 16MP çözünürlükte bir kamera taşırken, daha çok özçekimler için yerleştirilen ön kamerası ise 8MP özünürlük sunuyor.

Pazarın inanılmaz büyüklüğü nedeniyle şuan için sadece Çin'de satışa sunulan HMD Global Nokia 6, yaklaşık olarak 250$ fiyat etiketine sahip. Telefonun global satışı hakkında şuan için açıklanmış bir bilgi bulunmuyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.