Nasa Jüpiter'e araç yolluyor

NASA Güneş sistemiyle ilgili yeni bilgiler öğrenmek için, Jüpiter'e yakın bir konumda bulunan astroid kuşağına iki adet araç yollayacak. Washington'daki Bilim Misyonları Direktörlük'ünden yapılan açıklamalara göre Discovery Programı dahilinde finale kalan beş aday içinden isimleri Lucy ve Psyche olan ikiliyi seçtiklerini açıkladılar. Araçların, 2021 ve 2023 yıllarında uzaya fırlatılmasını planladıkları gelen bilgiler arasında. Bilim Misyonları Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen, Lucy'nin Jüpiter'deki Troya Astroidlerini, Psyche'nin ise 16 Psyche isimli demir ve nikelden oluşan astroidi inceleyeceği belirtildi.

16 Psyche ile bir kaç bilgi vermemiz gerekirse, demir ve nikelden oluştuğu biliniyor. Bunun dışında daha önceden patlamış Mars boyutundaki bir gezegenin çekirdeği olarak düşünülüyor ve güneş sistemimizde 16 Psyche'ye benzeyen başka bir astroid bulunmuyor.

Lucy'nin 2021'in Ekim ayında fırlatılıp Jüpiter yörüngesine 2025'te ulaşması bekleniyor. Psyche'nin ise 2023 yılında fırlatılması planlanıyor.

Author