Kosta Rika, 2016'da 250 gün yenilenebilir enerjiyle yaşadı!

Orta Amerika ülkelerinden Kosta Rika, geride bıraktığımız 2016 yılında oldukça önemli bir başarıya imza attı ve tam 250 gün boyunca ihtiyacı olan elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarından üretti. 2015 yılında da yoğun yağış sayesinde barajlardan çok yüksek miktarlarda elektrik üreten ve 75 günlük bir yenilenebilir enerji devamlılığı sağlayan ülke, bu noktada rüzgar, hidro, jeotermal ve güneş gibi noktaları kullanıyor ancak en büyük güç %74.35 ile hidroelektrik santrallerde bulunuyor. 2016'da ihtiyaç duyduğu elektriğin sadece %1.88'ini fosil yakıt kullanarak elde eden Kosta Rika, genele bakıldığı zaman ise 2016'yı %98.2'lik bir yenilenebilir enerji kullanımıyla tamamlamış görünüyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı bir ülkenin çevreye verdiği zarar neredeyse sıfıra indiriliyor ve ekonomik olarak da enerjiye harcanana milyonlarca dolar cepte kalmış oluyor. Büyük sanayi ülkeleri için biraz zor görünen bu durum, yine de üzerine çok ciddi düşünülmesi gereken bir noktada bulunuyor ve en azından bireysel anlamda güneş enerjisinden olabildiğince iyi yararlanmak gerekiyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.