Kendini kaybeden Alexa, çocuğa cinsel içerik gösterecekti!

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon, uzun zamandır geliştirdiği yapay zeka temelli dijital asistan "Alexa" ile kullanıcılarına birçok konuda yardımcı oluyor ve sesli iletişim kuruyor. Bilmeyenler için Apple'ın Siri'sine benzer şekilde söylediklerinizi algılayan ve ona göre örneğin müzik çalabilen, farklı konularda bilgi verebilen ya da Amazon'da alışveriş dahi yapabilen Alexa, bu sefer hem komik hem de korkutucu bir hata ile gündeme geldi. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz üzere bir çocuğun kendisinden müzik çalmasını istediği Alexa, bir anda kelimeleri oldukça yanlış anlayarak garip şekilde cinsel içerikler saymaya başladı. Yakında olan ebeveynler tarafından hızlı şekilde engellenen süreç, onların olmadığı bir durumda ufak çocuk için oldukça zararlı olabilirdi.

YouTube'da bir anda popüler olan videoyu direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz. Dijital asistanlara çok dikkat etmek gerekiyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.