Kandaki alkol seviyesini ölçebilen Apple Watch aparatı

Portatif alkol ölçüm cihazı Breathalyzer'in üreticisi BACtrack firması, CES 2017'de çok daha portatif bir çözümle karşımıza çıktı ve "Skyn" adını verdiği Apple Watch aksesuarını görücüye çıkarttı. Apple'ın Watch'ın kordonuna takılacak şekilde tasarlanan BACtrack Skyn, temel olarak kandaki alkol seviyesini ölçüyor bunu anlık olarak saat üzerinden karşınıza getirebiliyor. Bu sayede örneğin otomobil kullanacak bir kişinin yasal alkol limitleri üzerine çıkmasını engelleyen ve gerçek zamanlı çalışıyor olmasıyla dikkatleri üzerine çeken ürün, aslında uzun zamandır geliştiriliyor ancak artık son kullanıcıya çıkmaya hazır konumda bulunuyor.

99$ fiyat etiketiyle önümüzdeki yaz aylarında raflardaki yerini alması beklenen BACtrack Skyn, alkol kullanımını dengeye sokmak ve limitlerini aşmak istemeyen kişiler için oldukça faydalı görünüyor. Bildiğiniz gibi her yıl binlerce insan alkollu sürücüler yüzüden hayatını kaybediyor ve aslında otomobil kullanılacağı zaman alkol kullanmamak en mantıklısı görünüyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.