Japon sigorta şirketi, çalışanları robotla değiştirmeye başladı

İnsanların robotlar konusundaki en büyük korkusu onlar tarafından saldıraya uğramak değil onlara işleri kaybetmek. Bu konuda iPhone üreticini Foxconn gibi isimlerden çoktan insansız üretim hatları kullanmaya başlamışken, Japonya'dan gelen bir diğer gelişme robot kullanımının beklenmedik alanlarda da yaygınlaştığını gösteriyor. BBC'nin haberine göre "Fukoku Mutual Life Insurance" isimli hayat sigortası şirket, yaklaşık olarak 34 çalışanını robotlar ile değiştirmiş durumda. Bu adımı atarak verimliliğinin %30 oranında arttırdığını ve yılda 1.2 milyon dolar tasarruf edeceğini belirten şirket, robotlarında yapay zeka olarak insan gibi düşünebilen IBM Watson'u kullanıyor ve robotların hastaneler içerisinde yer alan müşterilerin sağlık verilerini okuyabildiği belirtiliyor.

Robotların iş dünyasındaki yerinin artması şirketler için çok ama çok karlı görünürken, bizlerin yakın geleceği ise oldukça karanlık görünüyor. Umarız büyük firmalara aradaki dengeyi insanoğlunu mağdur etmeyecek şekilde kurar..

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.