iPhone üretimi robotlara devrediliyor!

Son yıllarda insanlar sık sık "gelecekte robotlar yüzünden işsiz mi kalacağız?" sorunu soruyor ve tartışıyor. Bu konuda bir kesim iyi bir kesim ise kötü haberler verirken, konu hakkında maalesef olumsuz taraf için atılması planlanan somut bir adım bulunuyor. Apple'ın bir numaraları iPhone üreticini Foxconn, DigiTimes'a yaptığı açıklamaya göre insan çalışanları robotlar ile değiştirecek üç aşamalı bir plan üzerinde çalışıyor. İlk aşamadı robotların sadece belirli iş merkezlerinde insanların yerini alacağı söylenirken, ikinci aşamada tüm üretimin robotların kontrolüne geçmesi hedefleniyor. Üçüncü aşamada ise robotları kontrol edecek insanların dahi minimum seviyeye indirilmesi bekleniyor ve önemli bir detay olarak Foxconn'un Chengdu, Shenzhen ve Zhengzhou fabrikalarında daha şimdiden üçüncü aşamaya gelindiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

Şimdiye kadar 40 bin robotu göreve başlatan Foxconn, insanların olmadığı bir fabrikada telefonları hem daha ucuza üretiyor hem de hata payını neredeyse sıfıra indiriyor. Bunlar olumlu görünürken, milyarlarca insan ne yapacak sorusu bir kez daha akıllara geliyor..

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.