IOS için yeni Firefox güncellemesinin getirdikleri

Günümüzde internet artık vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldi. Öyle ki neredeyse tüm hayatımız internet üzerinden işler oldu. Bu bağlamda internete girdiğimiz tarayıcıların bizlere sunduğu yeni özellikler ve verimlilikleri daha çok önem kazandı. Yıllardır tarayıcı dediğimiz zaman akla gelen iki ezeli düşman Firefox ve Chrome, bilgisayar sektörü için olduğu kadar mobil sektör için de kıyasıya bir rekabet içindeler. Chrome, ilk çıktığı günden bu yana yüksel bellek tüketimi ve stabiliyet sorunları yüzünden sürekli eleştirilse de, hem Android işletim sistemlerinde ön yüklü olarak gelmesi hem de insanların aklında yer etmiş olan “Chrome daha hızlıdır” yanılgısı yüzünden, halen popülaritesini korumakta. Ancak öbür taraftan Mozilla vakfı tarafından geliştirilen ve daha çok profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilen Firefox tarayıcısı hem düşük miktarda bellek kullanıyor hem de daha stabil bir yapıya sahip.

Şimdi ise Firefox IOS işletimi için yayınlanan bir güncelleme ile rakiplerine nazaran çok daha az bellek ve güç tüketimi sunabiliyor. Firefox geliştiricilerinin belirttiğine göre, IOS işletim sisteminin gelişmesiyle ve biraz daha özgürleşmesiyle beraber tarayıcıların gelişmesine imkan tanındı. Bu doğrultuda yeni geliştirilen Firefox eskisine nazaran %40 daha az işlemci ve %30 daha az bellek kullanıyor. Dolayısıyla cihaz daha az güç harcamış oluyor. Yeni güncelleme ile Firefox’un IOS 9.3.3 ve IOS 10 beta sürümlerinde yaşanan çökme sorunları da giderilmiş durumda.

Author
Alperen Işıktaş

İlk bilgisayarımı 5 yaşında bir sonbahar günü aldığımdan beri teknoloji ve bilime olan ilgim-merakım önlenemez bir biçimde arttı. Bu doğrultuda lise hayatım teknolojiyle iç içe geçti. Ve yine aynı şekilde Üniversite hayatımda okuduğum Bilgisayar Mühendisliği bölümü sayesinde teknolojiyle iç içe geçmekte. Ayrıca kendimi geliştirmek ve teknoloji-bilim alanlarında en yeni-güncel haberleri, doğru ve tarafsız biçimde sizlere ulaştırabilmek adına buradayım.