Intel, kredi kartı büyüklüğünde bilgisayar geliştirdi

Günümüzde buzdolabından çamaşır makinesine kadar hemen her şey akıllanıyor. İnsanlar haklı olarak yüksek paralar ödedikleri akıllı bir ürünün 1 sene geçmeden eskimesini istemiyor ve Intel'in CES 2017'de buna bir çözümü bulunuyor. Bu noktada Compute Card adı verilen yukarıda görebileceğiniz kredi kartı büyüklüğündeki bilgisayarı duyuran Intel, bu cihaz ile akıllı telefon ya da normal bilgisayarları değil, akıllı takısına sahip olan buzdolabı, çamaşır makinesi ya da televizyon gibi ürünlerin zahmetsizce güncellenmesine odaklanıyor. Bünyesinde Intel SoC, bellek, hafıza ve nesnelerin interneti noktasında çalışan kablosuz bağlantı çipi yer alan ürün, akıllı cihazların her yıl yeniden satın alınması yerine performans olarak arttırılmasına odaklanıyor.

Bir nevi modüler pc konseptini andıran Intel Compute Card, resmi açıklamaya göre 2017'nin orasında satışa çıkacak. Fiyat hakkında açıklanmış bir bilgi bulunmazken, bu ürün için Dell, Lenovo, Seneca Daya, InFocus, DTx, TabletKiosk, Pasuntech ve Sharp ile ortaklıkların kurulduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.