Intel, HERE'den %15 hisse satın aldı

Son dönemde otonom araç teknolojilerine çok büyük önem veren işlemci devi Intel, geçtiğimiz yıl içerisinde tam 3 milyara dolara Alman otomotiv devleri BMW, Audi ve Daimler'in kurduğu konsorsiyuma satılan Nokia'nın önemli servisi HERE'den %15 hisse satın aldığını açıkladı. Bu adımıyla HERE'in gelişmiş harita altyapısına erişim sağlayacak olan şirket, söylendiği kadarıyla bu verilerle otomobiller için otonom konumlandırma sistemi geliştirecek. Otomobillerin gün geçtikçe dünyanın en akıllı ve birbirine bağlı cihazları olmaya başladığını belirten Intel CEO'su Brian Krzanich, HERE'in yazılım altyapısı kullanarak otonom araç geliştiren ortaklarına Intel işlemciler temelinde donanım çözümleri sunacak ve bu noktada BMW, Audi ile Daimler gibi isimler başı çekecek.

Daha önce de söylediğimiz gibi otomotiv dünyasının geleceğin otonom kontrol sistemleri yatıyor ve bu alana yatırım yapan kimsenin zarar etmesi çok mümkün görünmüyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.