İngiltere'de plak satışları tavan yaptı!

CES 2017'nin yoğun gündemi arasında ilginç bir haber ortaya çıktı ve BPI'ın İngiltere merkezli araştırmasına göre ülke sınırları içerisindeki plak satışları son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Evet doğru okuyorsunuz birçok kişinin artık eski Türk filmlerinde gördüğü plaklar son dönemde çok büyük artış görüyor ve genel olarak bir geçmişe dönüş akımı bulunuyor. Ülkemizde de büyüme ivmesi gösteren plak satışları, İngiltere'de sadece 2016 yılında 3.2 milyon seviyesine çıkmış durumda. Birçok şarkıcının korsan nedeniyle CD / DVD satışı yapmaktan vazgeçtiği günümüzde bu rakam çok büyük görülürken, 2015'e göre %53'e varan bir artışın kaydedildiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

Tüm müzik satışlarının %2.6'sını oluşturan plaklar, 2017 yılında da hızlı şekilde büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Özellikle yeni neslin ilgil duymaya başladığı bu nostalji müzik keyif, küllerinden doğarak fiziksel formatın henüz ölmediğini gözler önüne seriyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.