Foxconn ve Sharp'tan 8.8 milyar dolarlık yatırımı

Apple'ın bir numaralı tedarikçileri arasında yer alan Foxconn, hatırlarsınız geçtiğimiz dönemde çok büyük bir adım atmış ve ekran teknolojileri konusundaki büyük üreticilerden Sharp'ı 6.2 milyar dolara satın almıştı. Teknoloji tarihindeki en büyük alımlardan birisine imza atan Foxconn, şimdi ise ortak bir çalışma ile Çin'e tam 8.8 milyar dolarlık LCD panel üretim fabrikası açacaklarını açıkladı. 2019 yılında faaliyete geçmesi beklenen fabrika, söylendiği kadarıyla özellikle Asya bölgesindeki artan LCD televizyon taleplerine yönelik parça sağlayacak. Önemli bir detay olarak bir sonraki standart olması beklenen 8K paneller üzerine odaklanacağı belirtilen tesis, televizyonlara ek olarak elektronik tahtalar için de panel üretimi gerçekleştirecek. 

Hemen her gün OLED hakkında konuştuğumuz şu dönemde artık eksi sayılan LCD'ye yapılan bu büyük yatırım garip gelebilir ancak OLED hem fiyat hem de seri üretim zorlukları nedeniyle gerçekten şuan yaygın olarak kullanmaktan uzakta görünüyor. Önümüzdeki yıllarda LCD'nin hakimiyeti devam edecek ve yeni teknolojiler ile görüntü kalitesi OLED'e yaklaştırılmaya çalışılacak.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.