Facebook'tan sahte haberlere yönelik önemli adım

Sosyal medyanın merkezini oluşturan Facebook, uzun süredir özellikle ABD seçimleri sırasında ve sonrasında artan "sahte haber" sıkıntısı ile büyük eleştiriler alıyor. Kişilerin zaman tünelinde görülen sahte haberlerin Trump'ın kazanmasına yardımcı olduğu belirtilirken, şirketten bu sorunu çözmeye yönelik önemli bir adım geliyor. Kısa süre önce konu hakkında bir güncelleme yapan Facebook, kişilerin artık sahte olduğunu düşündüğü haber bağlantılarını bu bir sahte haberdir şeklinde işaretletmesine ve kolayca rapor etmesine imkan tanıyor. Bu verilere göre sahte içerikleri takip eden ve bunların karşınıza çıkmasını önlemek adına engelleyen Facebook, aynı zamanda üçüncü parti bağımsız bir şirketten de yardım alacak. Bu kurum sahte haberleri belirleyerek içeriğin altında uyarı yapacak.

Sosyal medya bünyesinde yer alan her içeriğe direkt olarak inanmamak gerekiyor ve bu açıdan Facebook'un süreci çok detaylı hale getirmesi gerekiyor. Konu hakkında hazırlanan tanıtım videosunu direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.