Facebook, reklamlar için duyarlı bir adım atıyor

Sosyal medyanın en büyük nüfusa ve doğru orantılı olarak reklam gelirine sahip sosyal medya kanalı Facebook, reklam sürecinde gerçekten duyarlı bir adım atıyor. Bu noktada yeni bir test sürecini hayata geçiren şirket, yakın zaman içerisinde kişilerin alkol ve ebeveynlik ile alakalı reklamları gizlenmesine imkan tanıyacak. Alkol tedavisi görenler ve çocuğunu kaybetmiş aileler için hazırlanan bu ayar, kişilerin karşısına alkol ile ebeveynlikle alakalı reklamları çıkartmayacak ve böylece bu kişilerin durduk yere üzülmesi önlenecek. Bu iki konunun en yaygınları olduğunu belirten Facebook'un reklamlardan sorumlu yetkilisi Mark Rabkin, çocuğunu kaybetmiş bir anneye sürekli olarak yeni bebek ekipmanlarını göstermenin iyi olmadığını belirterek sürecin ileride genişleyebileceğini de müjdeliyor.

Reklam kontrolünü bu açıdan kullanıcısına bırakması mantıklı görünen Facebook, biraz geç kalınmış olsa da gerçekten çok güzel bir adım atıyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.