Cortana, Nissan modellerine de girecek

Yazılım devi Microsoft'un diğerleri kadar olmasa da ciddi bir kullanıcı kitlesi bulunan dijital asistanı Cortana, geçtiğimiz günlerde BMW otomobillere giriş yapmaya hazırlanıyor haberiyle gündeme gelmişti. Bu noktada Microsoft ile ortaklığa giden Alman otomobil efsanesi BMW, gelecekte satışa sunacağı lüks modellerine Cortana entegrasyonu ekleyeceği açıklamış ve dijital asistanı ConnectedDrive platformunun bir parçası haline getireceğini söylemişti. Şimdi ise benzer bir adım Nissan'dan geldi. Yine sona eren CES 2017'de açıklandığı kadarıyla Cortana gelecekteki Nissan otomobillerde yer alacak ve böylece kişiler birçok işlemi sadece konuşarak halledebilecek. Yeni geliştirilen Connected Vehicle Platform bünyesine entegre edilcek olan asistan, sürücülerin hayatını daha kolay hale getirecek.

Cortana desteğinin Nissan modelleri için tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Aynı grupta oldukları için bu desteğe Renault modellerinin de kavuşması beklenirken, büyük rakiplerden Volkswagen ise tercihini Cortana yerine Amazon Alexa'dan yana kullanıyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.