Cortana, BMW sayesinde otomobillere girecek

Yazılım devi Microsoft'un uzun zamandır hayatımızda yer alan dijital asistanı Cortana, CES 2017'de duyurulduğu kadarıyla otomobillere de giriş yapmaya hazırlanıyor. Bu noktada Microsoft ile ortaklığa giden Alman otomobil efsanesi BMW, gelecekte satışa sunacağı lüks modellerine Cortana entegrasyonu ekleyecek ve böylece kişiler birçok işlemi sadece konuşarak halledebilecek. BMW ConnectedDrive platformunun bir parçası olacak olan Cortana, BMW'nin söylediğine göre Windows bilgisayarlar ve akıllı telefonlardaki gibi çalışacak ve birçok konuda sürücüye sesli bildirim de yapabilecek. Cortana ile kişiler otomobilleri içerisinden restoran rezervasyonu gibi ileri seviye işlemleri dahi yapabilecek.

Cortana desteğinin tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor acan CES 2017'nin geneline bakıldığı zaman gelecek gerçekten akıllı otomobiller üzerine kuruluyor. Umuyoruz tanıtılan bu tüm teknolojiler kısa süre içerisinde gerçeğe dönüşür ve düşük seviye otomobillerde de aktif olarak yer alır.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.