Clash of Clans yasaklandı!

Son dönemin popüler olan mobil oyunlardan biri olan Clash of Clans'a İran'da yasak geldi. İran hükumet komitesine göre psikologlardan gelen raporlarda, vahşeti tetiklediği öne çıktı ve oyun yasaklandı. Oyunu oynayan kişilerin çok çabuk bir şekilde bağımlı olabileceği, bu yüzden çevresine ve aile fertlerine zarar verebilecekleri açıklandı. İran'da ki istatistiklere göre mobil oyun oynayan her 100 kişiden 64'ü Clash of Clans oynuyor. İran hükumetinin bu konu ile ilgili yaş sınırı getirebileceği dedikodular arasındaydı fakat bu kadar sert bir tutum sergilemeleri şaşkınlık yarattı. Başsavcı vekili Abdolsamad Khoramabadi'nin açıklamalarında kurul üyelerinin oyunun yasaklanmasından yana oy kullandıklarını belirtti.
Geriye dönüp baktığımızda ise yasaklanan ilk oyun olmadığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz ağustos ayında konuma bağlı çalışmasından dolayı Pokemon Go'da yasaklanan oyunlar arasında ki yerini almıştı. 
Finlandiyalı yapım şirketi Supercell tarafından geliştirilen Clash of Clans günlük 100 milyon oyuncuyla dünyanın en popüler oyunlarından biri. Geçtiğimiz temmuz Tencent firması Supercell'in %84'lük hissesini 10 milyar dolara satın almıştı.

Author