Chrome 55 çıktı, HTML5 varsayılan hale getirildi!

İnternet devi Google'ın dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome, bildiğiniz gibi 53. sürümünden bu yana "Flash" içerikleri engelliyor ve bu sayede daha hızlı bir internet deneyimi sunuyor. İşlemciye çok yük bindiren, bataryayı ciddi oranda sömüren ve birçok güvenlik sorunları yaratan Flash'dan kurtulmak adına bugün çok daha önemli bir adım atan Google, "Mac, Windows ve Linux" için yayınladığı Chrome 55 ile artık HTML 5'i varsayılan olarak sunuyor. Yani artık tüm sitelerin öncelikli olarak HTML 5 altyapısında açılmasını isteyen şirket, böylelikle genel olarak tüm interneti daha hızlı hale getirmeyi hedefliyor. HTML 5 haricindeki siteleri sorunsuz ziyaret etmek içinse Chrome ayarlarından Flash'ın manuel olarak aktif edilmesi gerekiyor.

Chrome 55 ile gerçekleştirdiği bu önemli Flash adımıyla internet dünyasının HTML 5'e geçişini hızlandırması beklenen Google, en sonunda bizleri bu sorunlu eklentiden kurtaracak gibi görünüyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.