BMW, Intel ve Mobileye, otonom testlere 2017'de başlıyor

Almanya'nın ve dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden BMW, işlemci devi Intel ve otonom teknolojiler konusunda çalışmalar yapan Mobileye ile ortaklık kurdu ve bu ortaklık için yol haritasını açıkladı. Kısa süre önce verilen bilgiye göre bu büyük üçlü, 2017'nin ikinci yarısında 40 adet otonom BMW 7 serisi otomobili yollara çıkartarak gerçek yol şartlarında teste başlayacak ve böylece gelecek için önemli veriler toplanmaya başlanacak. Süreçte otonom araçlara Intel işlemciler güç verecek, Mobileye ise otonom hareket için gereken yazılım ve donanım parçalarını sağlayacak. Özel modifiye edilmiş BMW otomobiller Amerika Birleşik Devletleri yanında Avrupa yollarında da kilometre yapacak.

2021 yılında kendi otonom araçlarını satmak isteyen BMW, sektör devleriyle işbirliği yaparak bu süreyi tutturmaya çalışıyor ve otonom tarafta bugün yapılan her çalışma ileride milyarlarca dolar edecek gibi duruyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.