Beklenen oldu, Evernote geri adım attı

Dünyanın en çok kullanılan not alma servislerinden Evernote, dün çok büyük tepki çeken 2017 yılında yapacağı gizlilik politikası güncellemesi ile notlarınıza erişim sağlayabilecek haberiyle gündeme gelmişti. Durumu resmi sitesinde "Bazı Evernote çalışanları makina öğrenme altyapısını geliştirmek adına notalarınıza erişim sağlayacak" şeklinde tanılmayan şirket, bu noktada az sayıda kişinin bu yetkiye sahip olacağını belirtmiş ve olaydan kendisini kurtarmak adına garip bir açıklama yaparak kullanıcıların notlarını görecek çalışanlarının notların kimden geldiğini bilmeyeceklerini söylemişti. Bu açıklama sonucunda da haklı olarak tepkiler dinmedi ve şirket geri adım atmak zorunda kaldı. 2017 Ocak ayında yapılacak gizlilik politikası güncellemesini yeniden ele alacaklarını belirten şirket CEO'su Chris O'Neill, notların okunma konusunu yerleşik olarak kapatacaklarını ancak isteyenlerin makina öğrenme altyapısına yardımcı olmak adına bu izni verebileceklerini söyledi. Yani özet yapmak gerekirse yeni güncelleme ile siz izin vermediğiniz sürece notlarınız güvende olacak.

Açık şekilde süreci berbat ettiklerini ya da diğer bir deyişle batırdıklarını belirten CEO, en azından doğru yolun ne olduğunu anlamış ve takımını anlatmış durumda.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.