ARM işlemcilerde tam Windows 10 deneyimi yolda!

Yazılım devi Microsoft, Çin'de düzenlenen 2016 WinHEC konferansı kapsamında çok önemli bir açıklama gerçekleştirdi ve yakın zaman içerisinde kişilerin tam sürüm Windows 10 deneyimini mobil işlemcili cihazlarda kullanabileceğini müjdeledi. Daha önce buna izin vermeyen şirket, yaptığı adımla mobil dünyadaki varlığını çok ciddi anlamda güçlendireceğe benziyor ve ARM mimarili işlemci kullanan bu Windows 10 bilgisayarlar Microsoft tarafından "celluar PC" olarak isimlendiriliyor. Bu altyapıyı Qualcomm ile kurdukları ortaklık ile sağlayan şirket, tam Windows 10 deneyimine izin verecek ilk mobil işlemcinin ise kısa süre önce lanse edilen ve 10nm FinFET sürecinden çıkan Snapdragon 835 olduğunu belirtiyor. Snapdragon 835 bildiğiniz gibi Qualcomm'un 2017 yılındaki amiral gemisi işlemcisi konumunda bulunuyor ve Samsung Galaxy S8'de de yer alması bekleniyor.

Snapdragon 835'li bir Windows 10 bilgisayarda Photoshop CC'nin çalıştırılabileceği, Ofis paketinin kullanılabileceği ve oyun oynanabileceği belirtiliyor. Bunun somut örneği ise aşağıdaki videoda yer alıyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.