Apple'dan önemli rekor!

Dünyanın en değerli teknoloji şirketi Apple, kısa süre önce resmi bir açıklama yaparak 2017’nin ilk gününde App Store’un şimdiye kadarki en yoğun satış gününü yaşadığını duyurdu. Yılbaşı dönemi satışlarında rekor kıran App Store, 2016 yılında uygulama geliştiricilerin benzeri görülmemiş kazançlar elde etmesini sağlarken, yepyeni uygulamaların zirveye oturmasına da sahne olmuş durumda. Geliştiricilerin sadece 2016 yılında elde ettikleri gelir, 2015’e kıyasla yüzde 40 artarak 20 milyar ABD dolarının üzerine çıktı. App Store 2008 yılında piyasaya sunulduğundan bu yana geliştiriciler, müşterilere iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV ve Mac için App Store’da muhteşem uygulama deneyimleri sunarak 60 milyar ABD dolarının üzerinde gelir elde etti. Geliştiriciler, 2017’ye de kayda değer bir başlangıç yaparak yeni yılın ilk gününde yaklaşık 240 milyon ABD doları ile App Store’un bir gün içinde şimdiye kadarki en yüksek satış rakamına ulaşmasını sağladı.

“2016, App Store için rekorlarla dolu bir yıl oldu. 2016’da geliştiriciler için 20 milyar ABD doları gelir oluşturdu ve 1 Ocak’ta bir gün içindeki en yüksek satış rakamına ulaşan App Store, 2017’ye hızlı bir başlangıç yaptı.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller sözlerine şöyle devam etti: “Yarattıkları birçok yenilikçi uygulama için tüm geliştirici topluluğumuza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu uygulamalar, ürünlerimizle birlikte kullanıcıların yaşamlarını zenginleştirmeye yardımcı oluyor.”

Müşteriler, Aralık ayında 3 milyar ABD dolarının üzerindeki App Store harcaması ile bu yılbaşı döneminde tüm zamanların satın alma rekorunu kırdı. Aynı ay içinde Nintendo’nun Super Mario Run oyunu, piyasaya çıkmasının ardından sadece dört gün içinde 40 milyondan fazla kez indirilerek tarihe geçti. Super Mario Run ayrıca Noel ve Yılbaşı günlerinde de tüm dünyada en çok indirilen uygulama oldu.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.