Apple ile Carl Zeiss, AR gözlük mü geliştiriyor?

Dünyanın en değerli teknoloji şirketi Apple, bildiğiniz üzere son dönemde arttırılmış gerçeklik tarafına büyük ilgi gösteriyor. Özellikle CEO Tim Cook tarafından sık sık konuşulan teknoloji, ortaya çıkan son sızıntılara bakılırsa somut bir ürüne dönüşüyor. Rovert Scoble'ın Facebook üzerinden verdiği bilgiye göre Apple, kendi arttırılmış gerçeklik başlığını üretmek adına dünyaca ünlü optik üreticisi Carl Zeiss ile ortaklık kurmuş durumda. Zeiss çalışanları tarafından kesinleştirildiği belirtilen bu gelişme, gerçekten çok büyük önem arz ediyor çünkü arttırılmış gerçeklik dünyasında halen son kullanıcıya yönelik uygun bir başlık yer almıyor. Apple ve Carl Zeiss ortaklığında üretilecek başlığın yıl sonunda iPhone 8 ile beraber tanıtılması beklenirken, Zeiss'in konu hakkında büyük tecrübesi bulunuyor çünkü hali hazırda kendi VR başlığını satıyor.

Geçtiğimiz aylarda arttırılmış gerçeklik odağında bir Google Glass benzeri akıllı gözlük geliştirdiği ortaya çıkan Apple, görünüşe bakılırsa bu alanda büyük gelecek görünüyor. Uzun süre önce de arttırılmış gerçeklik şirketi Metaio'yu satın alan Apple, kapalı kapılar ardında sektöre sağlam bir giriş planlıyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.