Android Wear 2.0'ın çıkış tarihi belli oldu

San Francisco'da düzenlediği I/O 2016 geliştirici konferansı kapsamında Android'in akıllı saatler için hazırlanan versiyonu Android Wear'ın 2.0 kodlu yeni sürümünü tanıtan Google, ilk duyuruda işletim sisteminin sonbahar aylarında kullanıma sunulacağını açıklamış, geçtiğimiz haftalarda ise 2017 yılına ertelemişti. Bugün ortaya çıkan resmi bir detaya göreyse Android Wear 2.0 önümüzdeki ayın başında resmi olarak kullanıma sunulacak. Büyük ihtimalle işletim sistemiyle beraber bazı yeni akıllı saat modelleri de görücüye çıkartılacak. Şimdiye kadar platform için yapılan en büyük güncelleme olarak gösterilen 2.0 versiyonu, detaylar bakıldığı zaman artık arayüzünde tüm uygulamalardan bilgiler gösterebiliyor. Bünyesine iki farklı klavye eklenen ve bu sayede ister yazıyla istenirse de tam boyutlu QWERTY klavye üzerine çizilerek girdi girişine izin veren işletim sistemi, hazır sunulan akıllı cevaplara da kavuşuyor ve böylece akıllı saatlerin kontrolü kolaylaşıyor. 

Önemli bir detay olarak saatlerin akıllı telefonlara olan bağımlılığını azaltan ve artık LTE kablosuz bağlantı teknolojisine (Çevrede WiFi / Bluetooth varsa LTE'siz modeller dahil) sahip uygulamaların akıllı telefon olmadan da çalışabilmesine / buluta bağlanabilmesine imkan tanıyan Google, Android Wear'ın arayüzünü de materyal tasarım anlayışı doğrultusunda modernize ediyor. 

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.