Alexa, Volkswagen araçlara da girecek!

Amazon'un CES 2017'nin hemen her noktasında karşımıza çıkan gelişmiş dijital asistanı Alexa, gelecekte Alman otomobil devi Volkswagen'in otomobil modellerine de giriş yapacak. Konu hakkında benzer desteği vereceğini müjdeleyen Ford gibi resmi bir açıklama yapan Volkswagen, söylendiği kadarıyla araçlarına Alexa'ya erişim için özel bir buton yerleştirecek ve böylece kişiler hızlı şekilde dijital asistan ile sesli iletişime geçebilecek. Bu noktada otomobil içerisinden evdeki akıllı nesneleri kontrol etme, müzik değiştirme, bildirimler hakkında bilgi alma ya da Amazon üzerinden alışveriş yapma gibi birçok imkan sunacak olan Alexa, otomobilin merkezini oluşturarak daha farklı birçok konuda da yardımcı olabilecek, bilgi verebilecek.

Alexa'ya otomobillerine yönelik kendi yeteneklerini de ekleyeceği belirtilen Volkswagen, Alexa destekli diğer cihazlardan otomobil dışındayken dahi otomobile erişim sunacak ve böylelikle örneği evde otururken Alexa'dan otomobilin klimasını açması istenebilecek.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.