Akıllı Teleskop eVscope

Kullandığımız tüm eşyaların sırayla 'akıllandığı' bu günlerde sıra akıllı teleskopta. Kozmik ışıkları ve şekilleri algılayıp amatör astronomlar için temiz ve anlaşılması kolay bir görüntü sunan eVscope, bu kolaylığı Fransız firma Unistellar tarafından söylenene göre optik ve elektronik yardımıyla semavi objelerin parlaklığını gerçek zamanlı olarak arttırarak yapıyor. eVscope CES 2017 fuarında görücüye çıktı. 

Unistellar'dan gelen bilgiye göre teleskopun akıllı modunu da istediğimiz gibi kapatıp kendisini normal teleskop olarak da kullanmamız mümkün. eVscope ayrıca alan tanıma sistemine de sahip, böylece baktığınız objelerin isimlerini, dünyaya olan uzaklığını da gerçek zamanlı bir şekilde size gösterecek. Aşağıda da eVscope'un size sunacağı görüntüye ait bir örnek görebilirsiniz.

''40 santimetrelik pahalı teleskopların gri bir buluttan fazlasını gösteremediği yerde portatif bir teleskopun size gerçek zamanlı olarak galaksilerin şekillerini, renklerini gerçek zamanlı olarak size aktardığını düşünebiliyor musunuz?''

Author