ABD ordusu, uçaktan atılabilen drone sürüsünü test etti

Herkesin bildiği üzere son dönemde popülerliği artan drone modellerinin çıkış noktası askeri amaçlar. DJI gibi isimler sayesinde son kullanıcıya ulaşabilen bu ufak hava araçları, askeri teknolojilere çok büyük önem veren ABD'nin elinde ise gerçekten korkutucu çalışmaların merkezinde bulunuyor. Bu konuda kısa süre önce F18 savaş uçağından atılabilen drone sürüsünü başarılı şekilde test eden Pentagon, kuşlardan ilham aldıkları projesi ile dikkatleri üzerine çekmeye başarıyor. Aşağıda yer alan videoda görebileceğiniz üzere 103 adet Perdix isimli drone modeli gökyüzünde uçaklardan atılıyor ve bir araya gelerek otomatik olarak bir kuş sürüsü gibi uçabiliyor. Önceden programlanmış rotayı izlemediği belirtilen ve akıllı olarak birbirlerini takip ederek bir araya gelebilen drone sürüsü, ABD'nin gelecek saldırı ya da gözetleme projelerinin merkezini oluşturacak gibi görünüyor.

Şuan için kullanıma geçecekleri tarih hakkında bilgi bulunmayan drone sürüsü, özellikle bir arada uçarken çıkarttıkları ses ile çok korkutucu görünüyor.Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.